Uwolnienie wody z elektrowni jądrowej Fukushima: co warto wiedzieć

TOKIO – Japonia planuje uwolnić 1 milion ton metrycznych uzdatnionej radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi do Oceanu Spokojnego.

Przez lata zanieczyszczona woda – odpowiednik ponad 500 basenów olimpijskich – była przechowywana w ogromnych metalowych zbiornikach w pobliżu elektrowni, jednej z najgorszych katastrof nuklearnych w historii. Ale w Japonii brakuje miejsca na budowę większej liczby zbiorników do przechowywania zanieczyszczonej wody gruntowej i deszczowej.

Oczekujące wydanie zostało mocno upolitycznione przez sąsiadów, w tym Koreę Południową i Chiny. Rybołówstwo i rolnictwo w Fukushimie również martwią się o utratę reputacji swoich produktów, które nadal noszą piętno narażenia na promieniowanie.

Japońska opinia publiczna jest podzielona co do projektu, a wielu sprzeciwia się rządowi i Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), który na początku był krytykowany za bagatelizowanie złych wiadomości o powadze katastrofy.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała swój raport końcowy 4 lipca, zatwierdzając plany Japonii. Jego dyrektor generalny, Raffaele Grossi, odwiedza Fukushimę, Seul i kraje wyspiarskie Pacyfiku, aby ogłosić ustalenia i rozwiać obawy.

Oto, co warto wiedzieć o nadchodzącym exodusie.

READ  Biden ogłosił stan wyjątkowy w Mississippi po tym, jak tornada zabiły dziesiątki osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *