Wiadomości Papieża Benedykta – Najnowsze: Watykan mówi, że były papież „dobrze wypoczął” po uczestnictwie we mszy w swoim pokoju

Papież Franciszek poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” poprzednika papieża Benedykta XVI.

Papież emeryt Benedykt „dobrze wypoczął” i wziął udział we Mszy św. wczoraj po południu – poinformował Watykan.

„Jego stan zdrowia jest obecnie stabilny” – powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni w piątkowym oświadczeniu.

Watykan powiedział, że były papież Benedykt jest w „poważnym”, ale stabilnym stanie po tym, jak papież Franciszek powiedział, że jest „bardzo chory”.

Watykan wcześniej przypisywał pogarszający się stan zdrowia jego „zaawansowanemu wiekowi”, dodając, że Benedykt był monitorowany przez lekarzy.

Papież Franciszek powiedział w środę: „Po cichu proszę was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który niesie Kościół. Pamiętajmy o nim.

„Jest bardzo chory i prosi Pana, aby go pocieszał i wspierał do końca w tym świadectwie miłości do Kościoła”.

95-letni Benedykt został pierwszym papieżem od prawie 600 lat, który złożył rezygnację w 2013 roku. Od tamtej pory mieszka w Watykanie.

1672412651

Były papież Benedykt jest stabilny i wczoraj wieczorem na Mszy św. – Watykan

Papież emeryt Benedykt XVI, którego stan zdrowia się pogorszył, jest stabilny i może uczestniczyć w masowych zgromadzeniach w swoim pokoju – poinformował Watykan.

„Papież emeryt mógł dobrze wypocząć zeszłej nocy” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Watykanu Matteo Bruni. „Wczoraj po południu uczestniczył także we Mszy Świętej w swoim pokoju. Jego stan jest stabilny”.

W środę papież Franciszek powiedział, że jego 95-letni poprzednik jest „bardzo chory” i odwiedził go w jego domu w ogrodach watykańskich.

Matta Mathersa30 grudnia 2022 15:04

1672398782

Matta Mathersa30 grudnia 2022 11:13

1672394432

Podsumowanie: Kim był były papież Benedykt XVI?

Były papież był kiedyś znany jako „Boży Rottweiler” ze względu na swoje zdecydowanie konserwatywne poglądy.

Mój kolega Thomasa Kingsleya Papież Benedykt XVI zauważa:

Matta Mathersa30 grudnia 2022 10:00

1672390832

Niejasno podobny protokół obowiązuje, gdy Benedykt umiera

Jeden z ekspertów powiedział, że nie jest jasne, czy zwykły protokół będzie miał zastosowanie w przypadku śmierci byłego papieża Benedykta.

Kościół katolicki ma surowe zasady dotyczące śmierci przywódcy.

Benedykt XVI zrezygnował w 2013 roku, powołując się na starość, stając się pierwszym papieżem, który ustąpił ze stanowiska od sześciu stuleci.

Nadal mieszka w Watykanie, co oznacza, że ​​dwóch papieży żyło obok siebie przez prawie dekadę.

„Nigdy wcześniej żyjący papież nie pomagał w pogrzebaniu zmarłego papieża” – powiedział katolicki historyk John McGreevy.

Matta Mathersa30 grudnia 2022 09:00

1672387211

„poziomy grób” papieża Benedykta

Papież Franciszek ujawnił w środę, że papież Benedykt był „bardzo chory” i odwiedził go w jego domu w Watykanie, gdzie mieszka od przejścia na emeryturę w 2013 roku.

Watykan powiedział później, że stan Benedykta pogorszył się w ciągu ostatnich kilku godzin, ale jego stan jest pod kontrolą, ponieważ lekarze go monitorowali.

W 2013 roku Benedykt jako pierwszy papież od 600 lat złożył rezygnację, decydując się spędzić emeryturę w odosobnieniu w przebudowanym klasztorze w ogrodzie watykańskim.

Osoba patrzy na zdjęcie papieża emeryta Benedykta XVI w kościele w Markt w południowych Niemczech, 28 grudnia 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział wczoraj, że Benedykt „był w stanie dobrze wypocząć ostatniej nocy, jest całkowicie przytomny i czujny, a dziś jego stan jest gorszy, a sytuacja jest już stabilna”.

„Papież Franciszek ponawia zaproszenie do modlitwy za niego i towarzyszenia mu w tym trudnym czasie” – powiedział.

Namitę Singh30 grudnia 2022 08:00

1672385411

Co się stanie, gdy umrze papież Benedykt?

Wiadomość o pogarszającym się stanie zdrowia papieża Benedykta natychmiast wywołała pytania o to, co by się stało, gdyby umarł, biorąc pod uwagę bezprecedensowy fakt, że papież będzie przewodniczył pogrzebowi byłego papieża.

Większość watykańskich ekspertów spodziewa się, że pogrzeb będzie podobny do pogrzebu emerytowanego biskupa Rzymu, choć nie zabraknie oficjalnych delegacji na cześć byłej głowy państwa oraz pielgrzymów z Niemiec – ojczyzny Benedykta, byłego Józefa Ratzingera. i poza nią.

Parafianie mogą pisać swoje myśli i modlitwy do papieża emeryta Benedykta XVI 29 grudnia 2022 r. w katolickim kościele św. Oswalda w Marktl w południowych Niemczech.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Poza tym w małym mieście-państwie, które Benedykt i papież Franciszek nazywają domem, toczyło się normalne życie, podczas gdy watykańska gazeta L’Osservatore Romano zamieściła wczoraj w nagłówkach swoich wydań informacje o stanie zdrowia Benedykta.

Franciszek spędził wczoraj swój zwykły dzień gości, spotykając się ze swoim ambasadorem na Madagaskarze, dowódcą Gwardii Szwajcarskiej i innymi jezuitami.

Na placu kolejka turystów czekających na wejście do Bazyliki św. Piotra prawie całkowicie owinęła się wokół placu, gdy pary i rodziny zatrzymywały się, by pozować do selfie przed szopką bożonarodzeniową i choinką ustawioną na placu.

Namitę Singh30 grudnia 2022 07:30

1672383643

Na zdjęciach: Wierni na całym świecie łączą się w modlitwie za papieża Benedykta

Portret papieża emeryta Benedykta XVI w pobliżu ołtarza katedry w Regensburgu w południowych Niemczech podczas nabożeństwa 29 grudnia 2022 r.

(Getty Images)

Grupa zakonnic ustawia się w kolejce na Placu Świętego Piotra w Watykanie, 28 grudnia 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Wierny stoi przed obrazem papieża emeryta Benedykta XVI przy ławce modlitewnej w kościele katolickim św. Oswalda w Marktl, na południu Niemiec, 29 grudnia 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Zakonnica siedzi pod kolumną na Placu św. Piotra w Watykanie, 28 grudnia 202 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

1672381811

Wierni módlcie się w „krytycznym” stanie zdrowia papieża Benedykta

Biskupi w Niemczech modlili się, a niektórzy wierni udali się do Kaplicy Łaski na rynku w Altoetting, kilka kilometrów od Marktl am Inn, rodzinnego miasta Benedykta.

„Wiem, że przygotowuje się do powrotu do wiecznego świata” – powiedział Herbert Hoffauer, emerytowany burmistrz tego głęboko katolickiego miasta, który powiedział, że ostatni raz widział Benedykta wiosną.

„Wierzę, że bardzo spokojnie czeka na to spotkanie”.

W kościele św. Oswalda w Marktl, gdzie został ochrzczony Benedykt, Sandra Maier, przewodnicząca miejscowej kongregacji, ustawiła mały cokół z portretem byłego papieża, aby parafianie mogli uklęknąć i modlić się za niego.

Odwiedzający przechodzą przez plac św. Piotra w Watykanie, 28 grudnia 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Pani Meyer powiedziała, że ​​była zszokowana i głęboko poruszona wiadomością o stanie Benedykta.

„Teraz chcę, żeby miał łatwy czas i nie cierpiał z tego powodu” – powiedziała.

Pani Meyer, lat 50, wspomina, że ​​spotkała go osobiście dwa razy.

„Był dobrym człowiekiem i wspaniałym papieżem”.

Ponieważ Plac Świętego Piotra w Watykanie był wczoraj wypełniony gośćmi z zagranicy – ​​w szczycie świątecznego sezonu turystycznego – niektórzy Włosi wyszli, aby złożyć wyrazy szacunku lub przynajmniej się pomodlić.

„Oczywiście sytuacja jest zła, wszyscy jesteśmy blisko papieża Ratzingera, jesteśmy smutni z powodu tej sytuacji, więc przybyliśmy tutaj, aby wnieść swój mały wkład” – powiedział jeden z pielgrzymów, Giorgio Gipin.

Namitę Singh30 grudnia 2022 06:30

1672380043

Watykan: Benedykt XVI jasny, stabilny, ale stanowisko „poważne”

Papież emeryt Benedykt XVI jest przytomny, czujny i stabilny, ale jego stan zdrowia nadal się pogarsza, poinformował wczoraj Watykan, dzień po tym, jak 95-latek ujawnił, że jego stan zdrowia ostatnio się pogorszył.

Portret papieża emeryta Benedykta XVI w pobliżu ołtarza katedry w Regensburgu w południowych Niemczech podczas nabożeństwa 29 grudnia 2022 r.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

W oświadczeniu rzecznika Watykanu Matteo Bruniego papież Franciszek poprosił o dalsze modlitwy „aby towarzyszyły mu w tych trudnych czasach”.

Namitę Singh30 grudnia 2022 06:00

1672376400

Papież Franciszek poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” poprzednika papieża Benedykta XVI.

Papież Franciszek poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” poprzednika papieża Benedykta XVI.

Maryam Zakir-Ussain30 grudnia 2022 05:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *