Xi i Putin będą rozmawiać przez wideo, podczas gdy wojna na Ukrainie testuje sojusz Chiny-Rosja


Hongkong
CNN

Kreml poinformował, że Xi Jinping i Władimir Putin mają rozmawiać w piątek podczas wideokonferencji – podczas gdy wojna na Ukrainie się przeciąga, a Chiny zmagają się z bezprecedensowym wybuchem Covid-19, a analitycy wypatrują jakichkolwiek oznak złagodzenia przez chińskiego przywódcę poparcie dla swojego rosyjskiego odpowiednika. Ogniska chorób krytycznych.

Obaj przywódcy wymienią poglądy na temat stosunków dwustronnych i kwestii regionalnych między ich krajami oraz ich strategicznego partnerstwa, powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Moskwa i Pekin zbliżyły się do siebie w ostatnich latach, a Xi i Putin zadeklarowali partnerstwo „bez ograniczeń” między tymi dwoma krajami na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym.

Chiny odmówiły potępienia inwazji, zamiast tego wielokrotnie obwiniają za konflikt NATO i Stany Zjednoczone – a jako jeden z głównych zwolenników Rosji są coraz bardziej izolowane na arenie światowej.

Ale po ponad 10 miesiącach ostrej wojny świat wygląda zupełnie inaczej – a dynamika między dwoma partnerami odpowiednio się zmieniła, twierdzą eksperci.

Zamiast spodziewanego szybkiego sukcesu, inwazja Putina załamała się na kilku frontach. niepowodzenia na polu bitwy, Włącznie z Brak podstawowego wyposażenia. W niektórych częściach Rosji morale jest niskie, z czym boryka się wielu cywilów Poważny zimowy kryzys gospodarczy.

W czwartek Rosja uruchomiła coś, co opisali ukraińscy urzędnicy Potężne ataki rakietowe Od rozpoczęcia wojny w lutym eksplozje wstrząsają wioskami i miasteczkami na Ukrainie, niszcząc infrastrukturę cywilną i zabijając co najmniej trzy osoby.

Ukraińscy urzędnicy od wielu dni ostrzegają, że Rosja przygotowuje się do rozpoczęcia totalnej ofensywy, aby zamknąć rok 2022, gdy Ukraińcy próbują świętować Nowy Rok i święta Bożego Narodzenia. Prawosławni chrześcijanie tego kraju padają 7 stycznia.

„Chiny chcą zakończyć wojnę” – powiedział Yun Sun, dyrektor Programu Chińskiego w Stimson Center, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.

READ  Wraz z porozumieniem w sprawie debaty Trump i Biden odsuwają na bok słynne przedsięwzięcie związane z kampanią

„Xi będzie starał się podkreślić znaczenie pokoju dla Putina” – dodał. „Ponieważ Rosja niecierpliwi się brakiem postępów na polu bitwy, zdaniem Chin nadszedł czas na rozmowy pokojowe”.

Chiny stają się również coraz bardziej izolowane w swoim stosunku do Rosji, powiedział Alfred Wu, profesor nadzwyczajny w Lee Kuan Yew School of Public Policy na National University of Singapore.

Wu wskazał premiera Indii Narendrę Modiego jako przykład rosyjskiego podejścia do zaostrzania wojny.

Chociaż Indie nie potępiły wprost moskiewskiej inwazji, Modi we wrześniu przekonywał Putina, że ​​to nie jest czas na wojnę i dążenie do pokoju.

Ta zmiana oznacza, że ​​Chiny są teraz bardziej odizolowane w stosunkach z Rosją, co jest kolejnym powodem, dla którego Xi chce szybkiego rozwiązania, powiedział Wu.

Xi wyraził już oznaki zniecierpliwienia, kiedy ostatni raz spotkał się z Putinem na regionalnym szczycie w Uzbekistanie we wrześniu ubiegłego roku. W tym czasie Putin przyznał, że Pekin ma „pytania i obawy” dotyczące inwazji, pośrednio uznając ich odmienne poglądy.

Ale eksperci twierdzą, że sytuacja wewnętrzna Chin również znacznie się zmieniła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, co może tym razem wymagać innego podejścia ze strony Putina.

Kraj w końcu walczy obecnie z najgorszą epidemią Covid Rezygnacja ze ścisłej polityki zero-covidrestrykcje zostały złagodzone, a granice częściowo ponownie otwarte. Zwrot o 180 stopni nastąpił po bezprecedensowej fali ogólnokrajowych protestów przeciwko covidowi zero – w niektórych przypadkach obejmujących szersze pretensje do Xi i rządzącej Partii Komunistycznej.

w Centrum tego kryzysu Xi – wszedł Trzeci termin z naruszeniem przepisu W październiku, z mocnym uściskiem władzy i zamkniętym kręgiem lojalistów.

„Teraz, gdy problemy wewnętrzne są już na uboczu, Xi ma lepszą pozycję do pracy w Rosji”, powiedział Stimson w centrum Sun, odnosząc się do konsolidacji władzy w październiku.

READ  Fala upałów podniesie temperaturę do 130 stopni w ten weekend

Dodał, że pomimo niepopularności wojny Chiny i Rosja były „sprzymierzone ze względu na geopolitykę”. Oba kraje stoją w obliczu napięć z Zachodem, a obaj przywódcy często reklamowali wspólną wizję nowego porządku światowego.

„Obaj przywódcy będą podkreślać partnerstwo, współpracę i silne więzi. Wszyscy chcą wysłać wiadomość, że są poza wojną na Ukrainie” – powiedział Sun. „(Wojna) była uciążliwa dla Chin w ciągu ostatniego roku i wpłynęła na zainteresowanie Chin Europą. Ale szkody nie były na tyle znaczące, aby Chiny opuściły Rosję.

Wu przyznał również, że stosunki te są „fundamentalne dla obu krajów”, wskazując na potencjał Chin do zyskania na dostępie Rosji do ropy od czasu wojny na Ukrainie.

Jednak protesty w Chinach, wybuch epidemii Covid-19 i wynikające z niej straty gospodarcze sprawiły, że Xi znalazł się w bardziej bezbronnej sytuacji, co może oznaczać mniejsze materialne i jawne wsparcie dla Rosji.

„Narzędzia polityczne, których Xi Jinping może użyć do wspierania Rosji, są teraz bardzo ograniczone i bardzo ograniczone” – powiedział Wu. „Politycznie krajowe poparcie dla G dramatycznie spadło. Jego trzecia kadencja nie zaczęła się tak naprawdę od różowego obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *