Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

To jeden z okazjonalnych seriali o życiu w środku wojny na Ukrainie.

PREOBRAZHENKA, Ukraina – Ta mała wioska w południowo-wschodniej Ukrainie na pierwszy rzut oka wydaje się spokojna, typowa ukraińska wioska z mnóstwem pól i pięknie utrzymanymi podwórkami. Ale nie oszczędziła go wojna.

„W nocy jest cicho, więc słyszymy odległe odgłosy ostrzału” – powiedziała jedna z mieszkanek, 59-letnia Tamara, która poprosiła o identyfikację tylko po imieniu, aby uniknąć niechcianej uwagi. „W ciągu dnia sadzimy jak najwięcej warzyw – nikt nie wie, co przyniesie zima”.

Kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku, ona i trzy wnuczki, które wychowywała, zeszły do ​​piwnicy swojego domu, ponieważ „na zewnątrz było głośno i przerażająco”. Ale po kilku dniach zdali sobie sprawę, że nie mogą tam mieszkać w ekstremalnym mrozie.

„Wielu wieśniaków wyjechało, kiedy to wszystko się zaczęło, ale w końcu większość z nich wróciła” – powiedziała Tamara niedawnego popołudnia. „Mamy tu dom, ogród i własne warzywa, ale co tu robić bez pieniędzy i domu? No to zostaliśmy.

Kilka dni później, według lokalnych władz, w wyniku ostrzału trzy osoby w Pryprasence doznały poważnych obrażeń.

Ukraińscy zawodnicy Mr. Trumna Czerenki została wywieziona.dług…Mauricio Lima dla The New York Times
Stół obiadowy po pogrzebie.dług…Mauricio Lima dla The New York Times

Ale lotos milczał, jakby mówił. Jej wnuczki pomagały w ogrodzie i bawiły się ze swoim małym psem Javelinem. Doskonale zdawali sobie sprawę, że we wsi odbyły się już dwa pogrzeby żołnierzy poległych w walce z najeźdźcą, a zbliża się trzeci. „Nie wiemy, czy jutro pójdziemy na pogrzeb, ale wiesz, gdzie to będzie, wszyscy będą” – powiedziała najmłodsza 9-letnia Yana.

Inny wieśniak, Yuriy, lat 69, który prosił o identyfikację tylko z imienia, śmiał się i żartował, dopóki nie zaczął mówić o swojej rodzinie. Jeden z jego synów jest w pierwszym rzędzie.

READ  Kevin Hart otrzymuje nagrodę Marka Twaina w dziedzinie amerykańskiego humoru
Yana, 8 lat, w centrum, bawi się z psem, rodzeństwem i babcią poza domem.dług…Mauricio Lima dla The New York Times
Pan. Po pogrzebie Czerenkowa jej rodzice, 81-letnia Asia Cherenkov z przodu i 72-letni Petro Cherenkov, drugi od prawej, zebrali się na swoim podwórku wraz z innymi żałobnikami.dług…Mauricio Lima dla The New York Times

W dniu trzeciego pogrzebu wieś była zatłoczona od samego rana. Ludzie ustawili się wzdłuż głównej ulicy z kwiatami i flagami, czekając na procesję pogrzebową, aby pożegnać 37-letniego Rusłana Czerenkowa, strzelca maszynowego, który zginął podczas operacji bojowej w pobliżu Pakmut 5 czerwca.

Wdowa po nim, 34-letnia Nadia Cherenkova, musi teraz zająć się wychowywaniem dwójki dzieci, 8-letniej Sophii i 12-letniej Ilyi.

„Nie mogę teraz o nim rozmawiać” – powiedziała o swoim mężu. „Nie wyobrażam sobie życia bez niego”.

Rodzinie Czerenkowów nieobce są nieszczęścia. Jego matka, 81-letnia Asia, pochodzi z Kazachstanu, a ojciec, 72-letni Petro, pochodzi z Białorusi. Po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu, która spowodowała promieniowanie na Białoruś w 1986 r., opuścili dom w miejscowości Homal i rozpoczęli nowe życie w Prebrażence.

Asia Cherenkov powiedziała, że ​​jej syn lubi wojsko. Tuż przed śmiercią powiedział jej: „Matko, nie wyobrażasz sobie, ilu jest dobrych ludzi. Powinienem był wstąpić do wojska dużo wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *