Wzrost poziomu mórz w Ameryce Południowej następuje szybciej niż wcześniej sądzono

Naukowcy udokumentowali niezwykły i dramatyczny wzrost poziomu mórz wzdłuż Zatoki Perskiej i południowo-wschodnich wybrzeży od 2010 roku, co stawia nowe pytania dotyczące Nowego Orleanu., Miami, Houston i inne społeczności przybrzeżne mogą być zagrożone podnoszeniem się poziomu mórz wyższym niż kiedyś przewidywano.

Przyspieszenie, choć stosunkowo krótkotrwałe, może mieć dalekosiężne skutki w regionie Stanów Zjednoczonych, w którym nastąpił masowy rozwój, ponieważ niegdyś chronione tereny podmokłe, namorzyny i linie brzegowe kurczą się. Już wrażliwy krajobraz, który jest domem dla milionów ludzi, staje się coraz bardziej wrażliwy i szybko, narażając dużą część Stanów Zjednoczonych na większe ryzyko silnych burz i powodzi.

Wzrost jest już ogromny skutki, stwierdzili naukowcy. Jeden badanie Niedawne niszczycielskie huragany, w tym Michael w 2018 r. i Ian w zeszłym roku, sugerują, że zostały one znacznie pogorszone przez szybko podnoszący się poziom mórz. Dane federalnego miernika pływów Według National Oceanic and Atmospheric Administration poziom mórz w jeziorze Pontchartrain w Nowym Orleanie, mierzony za pomocą mierników pływów, jest o osiem cali wyższy niż w 2006 roku po przejściu huraganu Katrina.

„Całe południowo-wschodnie wybrzeże i wybrzeże Zatoki Perskiej odczuwają wpływ przyspieszenia wzrostu poziomu mórz” – powiedział Jianjun Yin, klimatolog i autor z University of Arizona. Jeden z Dwa Badania naukowe opublikowane w ostatnich tygodniach szczegółowo opisują zmiany.

opublikowane w czasopiśmie Climate, oblicza tempo wzrostu poziomu mórz od 2010 roku 10 milimetrów – czyli jeden centymetr – rocznie w regionie, Lub w sumie prawie 5 cali do 2022 roku. To ponad dwukrotnie więcej niż średnia światowa wynosząca 4,5 milimetra od 2010 roku. Monitoring satelitarny poziomu morza Od ekspertów z University of Colorado w Boulder.

Chociaż roczne kwoty mogą wydawać się niewielkie, nawet niewielkie zmiany poziomu mórz w czasie mogą mieć druzgocące skutki. Badanie Yin sugeruje, że huragany Michael i Ian, dwie z najsilniejszych burz, które nawiedziły Stany Zjednoczone, zostały nieco pogorszone przez dodatkowy wzrost poziomu mórz.

„Poziomy wody związane z huraganem Ian były najwyższe w historii ze względu na połączony efekt podnoszenia się poziomu mórz i sztormów” – powiedział Yin.

A Drugi kurs Długa lista ekspertów ds. poziomu mórz, kierowana przez Sönke Dangendorf z Uniwersytetu Tulane i opublikowana w Nature Communications, znalazła podobny trend wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej i południowo-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych od 2010 r., mówiąc, że był „bezprecedensowy od co najmniej 120 lat”.

„To okno na przyszłość”, powiedział Tangendorff, który współpracował z ekspertami z kilku amerykańskich firm i brytyjskiego Narodowego Centrum Oceanograficznego. Wskaźniki były tak wysokie w ostatnich latach, powiedział Dangendorf, że są podobne do tego, czego można by się spodziewać w scenariuszu największej emisji gazów cieplarnianych do końca wieku.

READ  CryptoShaken to drugi co do wielkości stablecoin po SVB Risk Dpex

Dodatek Dwa studia Gwałtowny wzrost poziomu mórz i jego wpływ na region został opublikowany przez naukowców w przeddruku, ale nie przeszedł jeszcze recenzji, co sugeruje większą uwagę naukową na ten temat.

Nowe odkrycia są po części uderzające, ponieważ szybki wzrost jest spowodowany głębokimi zmianami w oceanie. W niektórych częściach Teksasu i Luizjany osiadanie gruntów od dawna jest czynnikiem wpływającym na względny wzrost poziomu mórz w czasie. Ale w ostatnich badaniach naukowcy odkryli, że ziemia znajduje się w Pensacola i Cedar Key na Florydzie. pokazuje, że poziom mórz szybko się podnosi w miejscach takich jak Nie tonie szybko Miejsca takie jak Grand Isle w Luizjanie czy Galveston w Teksasie.

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko huraganów jest niewielkie w Zatoce Meksykańskiej i oceanach wokół Florydy Bardzo eksponowane i podatne na burze Niektóre części Stanów Zjednoczonych wciąż dynamicznie się rozwijają.

Ponadto, wraz ze wzrostem mórz i przemieszczaniem się ludzi do obszarów wysokiego ryzyka wzdłuż wybrzeży, naukowcy twierdzą, że miliony akrów ziemi w USA oraz setki tysięcy domów i biur mogą ześlizgnąć się poniżej linii fal. Eksperci z organizacji non-profit First Street Foundation przewidzieli niedawno, że wartości nieruchomości w wielu obszarach przybrzeżnych mogą stracić na wartości w miarę nasilania się powodzi, raniąc właścicieli domów i dziesiątkując lokalne podstawy opodatkowania.

Naukowcy nie są całkowicie zgodni co do tego, co powoduje to zjawisko lub czy niedawne przyspieszenie wzrostu poziomu mórz będzie kontynuowane w tak szybkim tempie. Naukowcy na ogół wolą polegać na danych z dziesięcioleci, aby mieć większą pewność co do trendów w systemie klimatycznym i ich przyczyn. W tym kontekście niedawny wzrost poziomu mórz nastąpił w stosunkowo krótkim czasie. Przesłania to niepokojący trend.

A jednak wydaje się to tak jasne: The Poziom mórz w Zatoce Meksykańskiej zaczyna szybko rosnąć. Robi się gorąco Znacznie szybciej niż światowe oceany. Ciepła woda w naturalny sposób rozszerza się, a poziom mórz rośnie. Ta ciepła woda jest również przenoszona przez prądy z Zatoki Perskiej i w górę wschodniego wybrzeża, wpływając na takie miejsca jak Georgia i Karoliny.

Czy ten trend się utrzyma? To wciąż nie jest jasne, twierdzą naukowcy.

Woda w Zatoce Meksykańskiej, która pomogła podnieść poziom mórz, jest znacznie cieplejsza, nawet na głębszych poziomach. Inspekcja przeddruku Jacob Steinberg i współpracownicy z Woods Hole Oceanographic Institution, Jet Propulsion Laboratory NASA, University of Hawaii w Manoa i National Center for Atmospheric Research.

Steinberg i współpracownicy sugerują, że ten trend obejmuje ciepły prąd zwany Prądem Pętli wpływającym do Zatoki z Morza Karaibskiego. To z kolei jest częścią powszechnej cyrkulacji w Oceanie Atlantyckim.

Ciepły prąd pętli „przynosi wodę nie tylko na powierzchnię, ale także na głębokość” – powiedział Steinberg. Prąd często rozciąga się na setki metrów pod powierzchnią oceanu, a Steinberg dodał, że wirujące bąbelki ciepłej wody, które naukowcy nazywają „wirami”, poruszają się po zatoce.

READ  Zawalenie się mostu w Baltimore: nurkowie znajdują dwa ciała w zanurzonej ciężarówce

Yin idzie dalej w swoich badaniach, łącząc tę ​​zmianę z prądem pętli, który opisuje jako następstwo poważnego zdarzenia spowolnienia w ogólnej cyrkulacji Oceanu Atlantyckiego, które miało miejsce w latach 2009-2010. Jeśli to prawda, sugerowałoby to, że te zmiany poziomu mórz mogą być powiązane z szerszym wzorcem, który odzwierciedla sposób, w jaki zmiany klimatu zmieniają cyrkulację oceanów.

Dangendorf, główny autor Nature Communications Nauka, nie wiara. Odnotowując ten sam szybki wzrost poziomu mórz w ostatnich latach, co w innych pracach, jego badanie określiło kombinację czynników, z których niektóre są naturalne.

„Mamy to wymuszone przyspieszenie, ale do tego dochodzi naturalna zmienność i byliśmy niefortunni w ciągu ostatnich kilku lat, że to przyspieszenie nałożyło się na naturalną zmienność” – powiedział Tangendorff.

Mimo to szybkie zmiany poziomu morza są niepokojące, powiedział Dangendorf. Skutki są natychmiastowe i podobne do tego, czego naukowcy spodziewali się kiedyś, gdyby świat wstrzykiwał do atmosfery ogromne ilości gazów ocieplających planetę.

Dane z programu NOAA Od 2000 r. „ekstremalne powodzie przypływowe” wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej i południowo-wschodniego wybrzeża podwoiły się, nawet w słoneczne dni.

„Zakłóca twoje codzienne życie. Zakłóca twoje codzienne życie” – powiedział Thomas Wall, profesor zagrożeń przybrzeżnych i inżynierii na University of Central Florida. i współautor artykułu w Nature Communications. „Niszczy infrastrukturę. Powoduje korozję pojazdów, które codziennie przejeżdżają przez słoną wodę. Nie możesz otworzyć firmy ani iść do pracy.

Prawdą jest, że na nisko położonych obszarach nawet niewielki wzrost poziomu morza może sprawić, że burze będą bardziej niszczycielskie. Fale zbliżają się do brzegu, zaostrzając erozję. Fale są spychane dalej w głąb lądu. Mokradła mogą szybko ulegać erozji.

„Teraz masz wyższy podstawowy poziom wody” – powiedział Wall. „Jeśli masz huragan teraz, w przeciwieństwie do tego samego huraganu 150 lat temu, skutki będą inne”.

A Kurs czwarty Naukowcy z University of Miami, NOAA, NASA i kilku innych instytucji w USA i Australii stwierdzili w preprint, że największy wzrost poziomu mórz na południowym wschodzie od 2010 roku odpowiadał za 30-50% dni powodziowych w 2015 roku. -2020.”

„W nisko położonych obszarach przybrzeżnych wzrost poziomu morza w tle nawet o kilka centymetrów może przełamać regionalne granice przeciwpowodziowe i doprowadzić do powodzi przybrzeżnych” – zauważa badanie.

Kluczowym pytaniem jest, czy obecne tempo zmian udokumentowane przez naukowców utrzyma się – prowadząc do dodatkowego wzrostu poziomu mórz o ponad metr w nadchodzących dziesięcioleciach – czy też powrócą do poziomów bardziej zgodnych ze światem. średnie.

READ  Sędzia odrzuca wniosek Menendeza o oddalenie zarzutów o przekupstwo i wymuszenia


Szybki wzrost poziomu morza

Pensacola na Florydzie

2010-2022

1/2 cala rocznie

1923-2009

1/12 cala rocznie

Gwałtowny wzrost poziomu morza w Pensacola na Florydzie

2010-2022

1/2 cala rocznie

1923-2009

1/12 cala rocznie

Gwałtowny wzrost poziomu morza w Pensacola na Florydzie

2010-2022

1/2 cala rocznie

1923-2009

1/12 cala rocznie

Na podstawie zapisów poziomu morza z Pensacola i Galveston, które sięgają mniej więcej wieku wstecz, wybrzeże Zatoki Perskiej również odnotowało szybki wzrost poziomu morza w latach czterdziestych XX wieku, który opadł w latach pięćdziesiątych. Jednak nie jest jeszcze jasne, czy zjawisko to okaże się prawdą.

Ogólne tempo podnoszenia się poziomu mórz Przyspieszenie globalneI są naukowcy Niewątpliwie tak było Nawet jeśli ludzie drastycznie zredukują emisje gazów cieplarnianych, poziom mórz będzie nadal wzrastał w przyszłości.

W raporcie z zeszłego roku NOAA i inne agencje federalne stwierdziły, że przeciętne wybrzeża USA Przewiduje się, że w ciągu następnych trzech dekad więcej stóp będzie musiało stawić czoła podnoszącym się poziomom mórz. Raport zawierał szczególnie wysokie prognozy dla wybrzeża Zatoki Perskiej, w dużej mierze ze względu na ostatnie trendy. Na początku tego roku nowe badania udokumentowały, że ilość nadmiaru ciepła zakopanego w oceanach planety, co jest silną oznaką zmian klimatu, ponownie osiągnęła rekord w 2022 r.

W tym samym raporcie NOAA wykryte Jeśli wzrost poziomu morza wzdłuż wschodniego wybrzeża Zatoki Perskiej będzie kontynuowany na swojej ostatniej trajektorii, może konkurować z prognozą wysokiego poziomu morza na rok 2050, niedawno opublikowaną przez NASA. Instrument poziomu morza Obejmują one podobne odkrycia, które pokazują, że morza rosną w tempie przekraczającym nawet prognozy wysokiego poziomu w miejscach takich jak to. Pensacola, Floryda., I Wyspa Dauphin, Alabama.

Chociaż toczy się debata naukowa na temat przyczyny obecnego wzrostu poziomu mórz w Zatoce Meksykańskiej i południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie wzrosną konkretne skutki, jakie może to wywrzeć na społeczności.

„Bardzo trudno mi powiedzieć, co wydarzy się w przyszłości” – powiedział Ben Hamlington, ekspert NASA ds. poziomu mórz i współautor badania Steinberga. „Nie wygląda na to, aby te stawki miały odbić się w najbliższym czasie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *