Założyciel FTX Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia

NOWY JORK (AP) – przedsiębiorcy zajmujący się kryptowalutami Sam Bankman-Roast Czwartek został skazany za to przestępstwo na 25 lat więzienia Oszukał setki tysięcy klientów Sprawa wyszła na jaw wraz z upadkiem FTX, jednej z najpopularniejszych na świecie platform cyfrowej wymiany walut.

Sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych Louis A. Kaplan przedstawił porywającą analizę Bankmana-Frieda i jego zbrodni, a wyrok stanowił połowę tego, czego żądali prokuratorzy i mniej niż jedną czwartą ze 105 lat zalecanych przez kuratorów sądowych.

„Nie ma wątpliwości, że nazwisko pana Bankmana-Frieda jest obecnie w błocie na całym świecie” – powiedział Kaplan o 32-latku, który pojawił się w świecie kryptowalut w listopadzie 2022 r., zanim jego biznes upadł. Klientom, inwestorom i wierzycielom brakuje ponad 11 miliardów dolarów, które sędzia nakazał mu utracić.

On Skazany w listopadzie Oszustwo i spisek — dramatyczny upadek, który obejmował reklamy na Super Bowl i poparcie takich gwiazd, jak rozgrywający Tom Brady, gwiazda koszykówki Stephen Curry i komik Larry David.

Kaplan wydał wyrok na tej samej sali sądowej na Manhattanie, gdzie cztery miesiące wcześniej Bankman-Fried zeznał, że zamierza zrewolucjonizować rozwijający się rynek kryptowalut swoimi innowacyjnymi i altruistycznymi pomysłami, a nie kradzieżą. Sędzia stwierdził, że Bankman-Fried kilkakrotnie dopuściła się krzywoprzysięstwa, gdy kłamała zeznając w charakterze świadka.

Caplan stwierdził, że zdanie to „odzwierciedla, że ​​temu człowiekowi grozi ryzyko zrobienia czegoś bardzo złego w przyszłości. A to niemałe ryzyko. Ma ono na celu okaleczenie go do tego stopnia, że ​​będzie w stanie właściwie wykonywać różne czynności przez znaczny okres czasu”. on dodał.

Kaplan powiedział, że doradził Federalnemu Biuru Więziennictwa wysłanie Bankmana-Frieda do więzienia o średnim bezpieczeństwie w pobliżu San Francisco, ponieważ jego sława, powiązania z ogromnym bogactwem, autyzm i niezręczność społeczna czyniłyby go szczególnie bezbronnym. Obiekt bezpieczeństwa.

READ  Nowe dane łączą źródło epidemii z jenotami na rynku w Wuhan

– zasugerował zastępca prokuratora USA Nicholas Roos Wyrok więzienia Powiedział, że 40 do 50 lat to jedyny sposób, aby mieć pewność, że „oskarżony nie zrobi tego ponownie”.

„Oskarżony przez lata stał się ofiarą dziesiątek tysięcy osób i firm na wielu kontynentach. Ukradł pieniądze klientom trustów, okłamywał inwestorów, wysyłał wierzycielom fałszywe dokumenty, wpompował w nasz system polityczny miliony dolarów w formie nielegalnych darowizn oraz przekupił zagranicznych urzędników. Każde z tych przestępstw zasługuje na długi wyrok” – złożyli przed sądem prokuratorzy.

Prokuratorzy stwierdzili, że Bankman-Fried sprzeniewierzył miliardy dolarów, aby napędzać swoje dążenie do wpływów i dominacji w nowej branży. Pieniądze zostały wykorzystane nielegalnie od deponentów FTX na pokrycie jego wydatków, w tym zakupu luksusowych nieruchomości na Karaibach, przekupywania chińskich urzędników i prywatnych odrzutowców.

W czwartek Kaplan zgodził się z prawnikami, że Bankman-Fried nie powinien uzyskać złagodzenia kary, aby niektórzy inwestorzy i klienci mogli odzyskać część swoich strat. Zauważył, że klienci stracili około 8 miliardów dolarów, inwestorzy stracili 1,7 miliarda dolarów, a pożyczkodawcy 1,3 miliarda dolarów.

Bankman-Fried, mając szansę zabrać głos, wstał i przeprosił w emocjonalnym oświadczeniu: „Wiele osób czuje się bardzo zawiedzionych. Byli bardzo rozczarowani. Przepraszam za to. Przepraszam za to, co wydarzyło się na każdym etapie .”

Dodał: „Moje życie użytkowe prawdopodobnie dobiegło końca. Od chwili aresztowania minęło już trochę czasu.

Banker-Fried, ubrany w więzienny mundur khaki i skuty w kostkach, podczas około 20-minutowego przemawiania wydawał się wzruszony, wyrażając ubolewanie z powodu „wielu krzywd”, ale zrzucając część winy na innych. Jej charakterystyczne rozczochrane i krzaczaste włosy powróciły po fryzurze, którą nosiła na rozprawie.

Sędzia później skrytykował te komentarze, stwierdzając, że „nigdy nie okazał wyrzutów sumienia z powodu popełnienia tych straszliwych zbrodni”.

Obrońca Mark Mukasey powiedział, że jego klient został źle zrozumiany.

READ  Stany Zjednoczone z daleka pomagają Amerykanom w ucieczce przed walkami w Sudanie

„Sam nie był bezwzględnym seryjnym mordercą finansowym, który każdego ranka wyruszał, by ranić ludzi” – powiedział Mukase. „Sam Bankman-Fried nie podejmuje decyzji ze złośliwością w sercu. Kalkuluje w głowie i podejmuje decyzje.

Prawnicy, przyjaciele i rodzina Bankmana-Frieda Podkreślona delikatność, stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby ponownie dopuścił się przestępstwa. Twierdzili również, że inwestorzy FTX w dużej mierze odzyskali swoje fundusze – roszczenia odrzucone przez prawników ds. upadłości, FTX i jej wierzycieli.

„Pan Bankman-Fried w dalszym ciągu żyje w złudzeniach” – napisał John Ray, dyrektor generalny FTX, firmy sprzątającej upadłą firmę. „„Biznes”, który porzuci 11 listopada 2022 r., nie jest ani wypłacalny, ani bezpieczny. „

Dwa tygodnie temu Mughesi skrytykował rekomendację Urzędu Kuratorskiego dotyczącą kary 105 lat więzienia, twierdząc, że tak długi wyrok jest „okrutny” i „barbarzyński”.

Nalegał, aby sędzia skazał Bankman-Frieda na pięć do 6 i pół roku więzienia, co zdaniem Mukase jest uczciwą interpretacją federalnych wytycznych dotyczących wymiaru kary.

Bankman-Fried jest wart miliardy dolarów na papierze jako współzałożyciel i dyrektor generalny FTX, niegdyś drugiej co do wielkości giełdy kryptowalut na świecie.

FTX umożliwił inwestorom zakup dziesiątek wirtualnych walut, od Bitcoinów po mało znane, takie jak Shiba Inu Coin. Za miliardy dolarów inwestorów Bankman-Fried kupił prawa do nazwy areny w Miami i wypuścił reklamę na Super Bowl, aby promować swój biznes.

Ale nadal Załamanie cen kryptowalut Rok 2022 odcisnął swoje piętno na FTX, ostatecznie prowadząc do jego upadku. Spółka zależna funduszu hedgingowego FTX, znana jako Alameda Research, zakupiła miliardy dolarów różnych inwestycji w kryptowaluty, które w 2022 r. straciły znaczną wartość. Bankman-Fried próbował załatać luki w bilansie Alamedy środkami klientów FTX.

Trzy osoby z najbliższego otoczenia Bankman-Fried przyznały się do powiązanych przestępstw i złożyły zeznania na jej procesie.

READ  OPEC+ ogłasza niespodziewane cięcia produkcji ropy

Największym nazwiskiem trio była Caroline Ellison, dawna dziewczyna Bankmana-Frieda. Ellison opisał Bankmana-Frieda jako osobę wyrachowaną, która wiedziała, że ​​wykorzystując fundusze klientów, może popełnić przestępstwo. Dwóch innych przyjaciół Bankman-Frieda, Gary Wang i Nishad Singh, również zeznało, że w ich odczuciu Bankman-Fried nakazał im dokonanie oszustwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *