Zła pogoda opóźnia start satelity Arabsat SpaceX o 24 godziny – Space Travel Now

Notka autora: Zaktualizowano o godzinie 1:30 EDT (0530 UTC) 24 maja po przeglądzie pierwszej próby wystrzelenia Badr 8.

SpaceX zrezygnował z próby wystrzelenia we wczesną środę na Cape Canaveral z powodu złej pogody, opóźniając ładowanie satelity komunikacyjnego zbudowanego przez Airbusa dla Arabsat do środowej nocy.

Falcon 9 otwiera około dwugodzinne okno startowe o godzinie 23:25 EDT w środę (0325 UTC w czwartek), ale istnieje 25% szans na sprzyjającą pogodę na początku okna startowego.

Gęste chmury z wieczornej burzy nie rozwiały się przed startem rakiety SpaceX Falcon 9 z wtorku na środę rano, co spowodowało 24-godzinne opóźnienie.

Po wystartowaniu rakieta Falcon 9 skieruje się na wschód od Przylądka Canaveral około pół godziny później, aby wysłać satelitę Badr 8 na eliptyczną geostacjonarną orbitę transferową. Wystrzelenie będzie oznaczać 36. lot SpaceX w roku i 26. jak dotąd próbę wystrzelenia na orbitę w 2023 r. Z Space Coast na Florydzie.

Ważący prawie 10 000 funtów (4,5 tony metrycznej) satelita komunikacyjny Badr 8 jest zamknięty w stożku dziobowym Falcona 9. Zbudowany przez Airbus Defence and Space satelita Badr 8 będzie zapewniał usługi komunikacyjne w paśmie C i Ku, zastępując możliwości obecnie zapewniane przez starzejącego się 15-letniego satelitę Badr 6 na orbicie geostacjonarnej.

Badr 8 będzie poruszał się w tej samej szczelinie orbitalnej co Badr 8, znajdującej się na 26 stopniu długości geograficznej wschodniej na równiku. Satelity Badr są własnością Arabsat, panarabskiego konsorcjum 21 państw członkowskich z siedzibą w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Badr 8 będzie świadczyć usługi telewizyjne, przekaźniki wideo i usługi transmisji danych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, Europie i Azji Środkowej.

Arabsat twierdzi, że jego inwestycja w projekt Badr 8 wynosi około 300 milionów dolarów, w tym kontrakt na produkcję statku kosmicznego z Airbusem, kontrakt startowy ze SpaceX, ubezpieczenie i infrastrukturę naziemną.

READ  Akcje Hongkongu spadły o 2%, ciągnięte przez nieruchomości i technologię; Rynki azjatyckie były mieszane
Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX dokuje na Pad 40 na Cape Canaveral Space Force Station i przygotowuje się do startu z satelitą komunikacyjnym Badr 8 dla Arabsat. Źródło: SpaceX

Badr 8 jest oparty na platformie satelitarnej Eurostar Neo firmy Airbus, nowym dużym promie kosmicznym firmy. 37 minut po oddzieleniu się od rakiety Falcon 9, Badr 8 rozłoży swoje panele słoneczne i przejdzie przez kasy po starcie pod nadzorem kontrolerów naziemnych Airbusa w Tuluzie we Francji.

Badr 8 użyje następnie silników plazmowych o niskim ciągu i wysokiej wydajności, aby manewrować na kołowej orbicie geostacjonarnej 22 000 mil (prawie 36 000 kilometrów) nad równikiem, ustawiając go na orbicie odpowiadającej prędkości obrotowej Ziemi. Naprawiono widok jego strefy zasięgu z Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.

Dostosowanie orbity zajmie kilka miesięcy, po czym Badr 8 powinien zakończyć testy orbitalne i być gotowy do rozpoczęcia służby operacyjnej dla Arabsata jeszcze w tym roku. Statek kosmiczny Badr 8 został zaprojektowany na 15 lat eksploatacji.

Oprócz funkcji komercyjnego satelity komunikacyjnego, Badr 8 przenosi również eksperymentalny ładunek do komunikacji laserowej dla Airbusa. Demonstracja TELEO przetestuje nową technologię komunikacji optycznej we współpracy pomiędzy Airbusem, francuską agencją kosmiczną CNES i Safran Data Systems.

Ładunek TELEO przetestuje zdolność technologii do przesyłania danych z satelity do stacji naziemnej za pomocą laserów, umożliwiając przesyłanie danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Airbus i jego partnerzy mają nadzieję opracować technologię na potrzeby przyszłych misji, aby osiągnąć prędkość terabita na sekundę za pomocą komunikacji optycznej.

„Ten demonstrator Teleo umożliwi bardzo niezawodną komunikację z optycznym łączem zasilającym o bardzo dużej przepustowości, która jest naturalnie odporna na zakłócenia w ramach opracowywania przez Airbusa nowej generacji technologii komunikacji optycznej w kosmosie” — powiedział Airbus w komunikacie prasowym.

Satelita Badr 8 jest przygotowywany do wystrzelenia z fabryki Airbusa w Tuluzie we Francji na przylądek Canaveral. Źródło: Airbus

Uruchomienie Badr 8, jeśli nastąpi w środę wieczorem, ograniczy wypełniony po brzegi zestaw misji SpaceX. To czwarty start SpaceX Falcon 9 w ciągu sześciu dni, po sobotnim starcie Falcona 9 z Kalifornii i wystrzeleniu Auxin Axiom Space z Cape Canaveral 19 maja z ładunkiem do lotu Falcon 9, OneWeb i iridium z Cape Canaveral. 2 prywatny lot kosmiczny w niedzielę z Kennedy Space Center na Florydzie.

READ  Elon Musk omawia w pełni autonomiczną jazdę w Chinach

Inżynierowie pracujący w centrum kontroli startu i lądowania SpaceX na południe od stacji sił kosmicznych Cape Canaveral będą nadzorować nocne odliczanie prowadzące do startu misji Badr 8 w środę. Milion funtów nafty i ciekłego tlenu napełni rakietę Falcon 9 w ciągu ostatnich 35 minut przed lądowaniem.

Po sprawdzeniu przez załogi, czy wszystkie parametry techniczne i meteorologiczne są „zielone” do startu, dziewięć silników głównych Merlin 1D na wzmacniaczu pierwszego stopnia zapali się za pomocą płynu zapłonowego zwanego trietyloglinem / trietyloboranem lub TEA-TEB. Gdy silniki osiągną pełną prędkość, zaciski hydrauliczne są otwierane, aby Falcon 9 mógł wznieść się w kosmos.

Dziewięć głównych silników wygeneruje 1,7 miliona funtów ciągu w ciągu dwóch i pół minuty, napędzając Falcon 9 i Pater 8 w górne warstwy atmosfery. Stopień wspomagający zamknie się i oddzieli od górnego stopnia Falcona 9, aby rozpocząć kontrolowane zejście w kierunku drona SpaceX „Po prostu przeczytaj instrukcje” zadokowanego na Oceanie Atlantyckim.

Naszywka misji SpaceX dla misji Badr 8, z ilustracjami rakiety Falcon 9 i statku kosmicznego Badr 8 z rozłożonymi panelami słonecznymi. Źródło: SpaceX

Wzmacniacz, oznaczony jako B1062, wysuwa tytanowe, hipersoniczne płetwy siatki i wykorzystuje silniki strumieniowe z zimnym gazem azotowym do kontrolowania swojej orientacji, a następnie ponownie aktywuje trzy z dziewięciu głównych silników na prawie 30-sekundowy manewr hamowania podczas ponownego wejścia w atmosferę. Końcowe spalenie podczas lądowania z centralnym silnikiem spowalnia rakietę do ośmiu i pół minuty przed wylądowaniem drona.

Statek ratowniczy SpaceX jest na Atlantyku, aby odzyskać owiewkę ładunku rakiety Falcon 9 po tym, jak dwie części stożka dziobowego spadły na spadochronie do oceanu. Krótko po zapaleniu silnika górnego stopnia Falcona 9, owiewka ładunku jest wyrzucana z rakiety w ciągu około trzech i pół minuty.

Rakieta Falcon 9 dwukrotnie uruchomi silnik górnego stopnia, aby wystrzelić statek kosmiczny Badr 8 na eliptyczną, supersynchroniczną orbitę transferową. Oczekuje się, że Badr 8 oddzieli się od górnego stopnia Falcona 9 o godzinie T+ plus 37 minut i 13 sekund.

READ  Marzenie Elona Muska trwa, gdy prawie 800 protestujących gromadzi się przeciwko ekspansji Gigafactory Tesli w Niemczech

Rakieta: Sokół 9 (B1062.14)

Ładowność: Satelita komunikacyjny Badr 8

Miejsce wydania: SLC-40, Stacja Sił Kosmicznych Cape Canaveral, Floryda

Data wydania: 24/25 maja 2023 r

Okno uruchamiania: 23:25-1:22 EDT (0325-0522 UTC)

Okno uruchamiania: Natychmiastowy

Prognoza pogody: 25% prawdopodobieństwo akceptowalnej pogody

Regeneracja wzmacniacza: Rejsy drona „Przeczytaj instrukcje” po Oceanie Atlantyckim

Zainicjuj azymut: Wschód

Orbita docelowa: Supersynchroniczna orbita transferowa

Uruchom oś czasu:

 • T+00:00: Start
 • T + 01:12: Maksymalne ciśnienie aerodynamiczne (Max-Q)
 • T + 02:33: Odcięcie głównego silnika pierwszego stopnia (MECO)
 • T + 02:36: Separacja poziomów
 • T + 02:44: Wtórny zapłon silnika
 • T + 03:22: Wyrzucono owiewkę
 • T + 06:29: Zapłon spalania pierwszego stopnia (trzy silniki)
 • T + 06:51: Kończy się palenie wejścia do pierwszego stopnia
 • T + 08:10: Wtórne cięcie mechaniczne (SECO 1)
 • T + 08:23: Zapłon flary pierwszego stopnia lądowania (jeden silnik)
 • T + 08:44: Lądowanie pierwszego stopnia
 • T + 29:03: Drugi restart silnika
 • T + 30:02: Wtórne cięcie mechaniczne (SECO 2)
 • T + 37:13: Separacja Badr 8

Statystyki pracy:

 • 227. start rakiety Falcon 9 od 2010 roku
 • 238. start rodziny rakiet Falcon od 2006 roku
 • 14. start wzmacniacza Falcon 9 B1062
 • 192. start Falcona 9 z Space Coast na Florydzie
 • 126. start Falcona 9 z platformy 40
 • 181. wydanie ogólnie z Bad 40
 • 168. lot ponownie użytego wzmacniacza Falcon 9
 • Drugi start SpaceX dla Arabsata
 • 33. start Falcona 9 w 2023 r
 • 36. start SpaceX w 2023 roku
 • 26. próba wystrzelenia z orbity z Przylądka Canaveral w 2023 r

Napisz do autora.

Śledź Stephena Clarke’a na Twitterze: @Stephen Clark1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *