Podróżni spieszą się, aby skorzystać z ponownego otwarcia Chin

PEKIN (AP) – Po latach rozłąki z żoną w Chinach kontynentalnych mieszkaniec Hongkongu Cheung Cheng-bun upewnił się, że będzie pierwszy w kolejce po ponownym otwarciu przejść granicznych w niedzielę.

Zdolność mieszkańców pół-autonomicznego miasta na południu Chin do przekraczania granicy jest jednym z najbardziej widocznych oznak tego, że Chiny łagodzą kontrole graniczne wprowadzone prawie trzy lata temu, a podróżni z zagranicy nie muszą już poddawać się kosztownej i czasochłonnej kwarantannie. .

Pojawia się, gdy wirus nadal rozprzestrzenia się w Chinach wśród tego, co według krytyków jest brakiem przejrzystości ze strony Pekinu.

„Pędzę do niej z powrotem”, powiedział Cheung The Associated Press, pakując ciężką walizkę i przygotowując się do przekroczenia stacji Lok Ma Chau, która stale zapełniała się chętnymi dojeżdżającymi do pracy.

Jednak osoby przekraczające granicę między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi muszą nadal wykazywać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin – coś, na co Chiny protestowały, gdy zostały narzucone przez inne kraje.

Hongkong został mocno dotknięty wirusem, a jego lądowe i morskie przejścia graniczne były w dużej mierze zamknięte od prawie trzech lat. Oczekuje się, że pomimo ryzyka nowych infekcji, ponowne otwarcie, które każdego dnia umożliwia dziesiątkom tysięcy osób z zastrzeżeniami, zapewni bardzo potrzebny impuls dla sektora turystyki i handlu detalicznego w Hongkongu.

Podczas wizyty na stacji w niedzielę rano, dyrektor generalny Hongkongu, John Lee, powiedział, że liczba przejść granicznych zostanie zwiększona z obecnych siedmiu do pełnych 14.

„Celem jest jak najszybszy powrót do normalnego życia sprzed pandemii” – powiedział dziennikarzom Lee. „Chcemy przywrócić współpracę między obiema stronami na właściwe tory”.

Oczekuje się, że około 200 pasażerów popłynie promem do Hongkongu, a kolejnych 700 popłynie w przeciwnym kierunku, gazeta Partii Komunistycznej Global Times zacytowała Dana Luminga, urzędnika portu w Shenzhen, graniczącym z Hongkongiem. Dzień ponownego otwarcia. Tan powiedział, że w najbliższych dniach spodziewany jest stały wzrost liczby pasażerów.

READ  Szał na Twitterze Elona Muska nie jest główną przyczyną spadku akcji Tesli

„Nie spałam całą noc i obudziłam się o 4 rano. Jestem tak podekscytowana, że ​​wracam na stały ląd, aby zobaczyć moją 80-letnią matkę” – powiedziała kobieta z Hongkongu, którą można zidentyfikować tylko po nazwisku Cheung. Shenzhen, gdzie wręczono mu „róże i apteczki”.

Media w Hongkongu donoszą, że dokonano już około 300 000 rezerwacji podróży z miasta do Chin kontynentalnych, z dziennym limitem 60 000.

Przywrócono również ograniczone połączenia promowe z chińskiej prowincji Fujian na kontrolowaną przez Tajwan wyspę Kinmen tuż przy chińskim wybrzeżu.

Regularne przejścia graniczne z Rosją zostały wznowione w Sufenhe w północnej prowincji Heilongjiang, podobnie jak festiwal śniegu rozpoczął się w stolicy kraju, Harbinie, głównej atrakcji turystycznej.

W Ruli, na granicy z Mjanmą, wznowiono normalną działalność po 1012 dniach całkowitego lub częściowego zamknięcia w odpowiedzi na powtarzające się ogniska wśród gości z sąsiednich Chin.

Jak dotąd tylko ułamek poprzedniej liczby lotów międzynarodowych przybywa na główne chińskie lotniska.

Główne międzynarodowe lotnisko w Pekinie oczekuje w niedzielę ośmiu lotów z zagranicy. Szanghaj, największe miasto Chin, otrzymał swój pierwszy międzynarodowy lot o 6:30 rano zgodnie z nową polityką.

Od marca 2020 r. wszystkie międzynarodowe loty pasażerskie do Pekinu zostały przekierowane do wyznaczonych pierwszych punktów wejścia do Chin. Podróżni muszą przejść kwarantannę do trzech tygodni.

„Byłem na kwarantannie sześć razy w różnych miastach (w Chinach kontynentalnych)” – powiedział Ivan Tang, podróżujący w interesach z Hongkongu. „To nie są łatwe doświadczenia”.

Ming Guangge, Chińczyk mieszkający w Singapurze, powiedział, że trudno było zarezerwować bilety i znaleźć miejsce, w którym można wykonać test PCR. Środki kwarantanny i niepewność co do wybuchów epidemii trzymały go z dala od domu, powiedział Ming.

Szanghaj ogłosił, że wznowi wydawanie Chińczykom regularnych paszportów na podróże zagraniczne i rodzinne, a także odnawianie i przedłużanie wiz dla obcokrajowców. Ograniczenia te miały szczególnie niszczycielski wpływ na zagranicznych biznesmenów i studentów w głównych azjatyckich centrach finansowych.

READ  FBI likwiduje sieć FSB, która hakowała sojuszników, komputery dziennikarzy

Chiny stoją obecnie w obliczu wzrostu liczby przypadków i hospitalizacji W głównych miastach i jego najważniejszym święcie, Księżycowym Nowym Roku, rozprzestrzeni się dalej na mniej rozwiniętych obszarach, ponieważ rozpocznie się w najbliższych dniach.

Urzędnicy twierdzą, że oczekuje się, że krajowe podróże kolejowe i lotnicze podwoją się w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a ogólne liczby będą porównywalne z sezonem wakacyjnym 2019 przed wybuchem pandemii.

Tymczasem kilka zagranicznych rządów nakłada wymogi testowe na podróżnych z Chin – ostatnio z Niemiec, Szwecji i Portugalii. W sobotę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbach wezwała obywateli do unikania „niepotrzebnych” podróży do Chin, powołując się na gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa i „przeciążony” chiński system opieki zdrowotnej.

Niemieckie przepisy zezwalają na wyrywkowe kontrole po przybyciu. Niemcy, podobnie jak inne kraje europejskie, będą testować ścieki z samolotów pod kątem nowych wariantów wirusa. Restrykcje wejdą w życie od północy w poniedziałek i potrwają do 7 kwietnia.

Chiny, najwyraźniej zaniepokojone swoją reputacją, twierdzą, że wymagania dotyczące testów nie mają podstaw naukowych i grożą nieokreślonymi środkami zaradczymi.

Chińscy urzędnicy służby zdrowia publikują codzienne liczby nowych infekcji, ciężkich przypadków i zgonów, ale liczby te obejmują tylko oficjalnie potwierdzone przypadki i stosują bardzo wąską definicję zgonów związanych z COVID-19.

Narodowa Komisja Zdrowia odnotowała w niedzielę 7 072 nowych potwierdzonych przypadków lokalnej transmisji i dwa nowe zgony – przy czym poszczególne prowincje zgłaszają 1 milion przypadków dziennie.

Urzędnicy twierdzą, że nie mogą już przedstawiać pełnego obrazu epidemii, ponieważ rząd kończy obowiązkowe testy i pozwala osobom z łagodnymi objawami na samotestowanie i powrót do zdrowia w domu. Ryzyko w Chinach potęguje ogólny brak narażenia ludności na wirusy i stosunkowo niski odsetek szczepień wśród osób starszych.

Rzecznicy rządu twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą i odrzucają oskarżenia Światowej Organizacji Zdrowia i innych osób, że nie była ona przejrzysta w kwestii wybuchu epidemii, co może doprowadzić do pojawienia się nowych wariantów.

READ  Wysłano misję EarthCare Cloud, aby rozwiązać nieznane problemy klimatyczne

Komisja zdrowia wydała w sobotę przepisy dotyczące wzmożonego nadzoru mutacji wirusowych, w tym badania ścieków miejskich. Zasady wymagały zbierania danych ze szpitali i lokalnych wydziałów zdrowia oraz intensywnych testów na „zapalenie płuc o nieznanej przyczynie”.

Krytyka często koncentrowała się na surowym egzekwowaniu ograniczeń, w tym na czas nieokreślony w podróżowaniu, w wyniku którego ludzie byli zamknięci w swoich domach przez tygodnie, czasem bez odpowiedniego pożywienia lub opieki medycznej.

Wyrażono również złość w związku z wymogiem, aby osoby, które uzyskały wynik pozytywny lub miały kontakt z taką osobą, były monitorowane w szpitalu polowym, gdzie powszechnie wymienia się przeludnienie, złe jedzenie i warunki sanitarne.

Społeczne i ekonomiczne koszty ostatecznie podsyciły rzadkie protesty uliczne w Pekinie i innych miastach, które mogły wpłynąć na decyzję Partii Komunistycznej o szybkim złagodzeniu surowych środków.

___

Reporterzy Associated Press Alice Fung i Carmen Li w Hongkongu oraz Frank Jordans w Berlinie przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *