Akcje Credit Suisse rosną po tym, jak bank centralny oferuje koło ratunkowe

GENEWA (AP) – Akcje Credit Suisse wzrosły w czwartek po tym, jak szwajcarski bank centralny zgodził się pożyczyć bankowi do 50 miliardów franków (54 miliardy dolarów), aby zwiększyć zaufanie do drugiego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju. Dwa amerykańskie banki.

Credit Suisse ogłosił transakcję przed otwarciem szwajcarskiej giełdy, wysyłając akcje w górę o 33% przy 25% wzroście do 2,13 franka w handlu w południe. Wiadomość, że największy akcjonariusz banku nie zapłaciłby więcej za Credit Suisse, spowodowała, że ​​jego akcje spadły o 30%, ciągnąc za sobą inne europejskie banki..

Akcje europejskich banków również nieznacznie wzrosły w czwartek.

Szwajcarski Bank Narodowy powiedział w środę, że jest gotowy wesprzeć Credit Suisse, ponieważ spełnia on wyższe wymogi kapitałowe i płynnościowe nałożone na „banki o znaczeniu systemowym”. Nie stwarzaj „bezpośredniego ryzyka infekcji” dla Szwajcarii.

Krótko mówiąc, jest to próba zbudowania zaufania.

„Regulatorzy w Szwajcarii z pewnością uwierzą, że to wystarczy” – powiedział Russ Molt, dyrektor inwestycyjny w internetowej platformie inwestycyjnej AJ Bell. „Nie chcą, aby ktokolwiek siedzący w ciemnym pokoju lub w ciemnym kinie krzyczał ogień, ponieważ to właśnie powoduje pośpiech, aby się wydostać”.

„Więc to, co próbują zrobić, to powiedzieć deponentom:„ Twoje pieniądze są bezpieczne, wesprzemy cię, wesprzemy bank, zapewnimy płynność ”- powiedział. „Próbują powiedzieć, ruszaj się. Nie ma tu nic do oglądania.

Credit Suisse był jednak nękany problemami Na długo przed upadkiem amerykańskich banków powiedział w czwartek, że pożyczki banku centralnego dadzą mu czas na zakończenie restrukturyzacji mającej na celu stworzenie „prostszego i bardziej skoncentrowanego banku”.

„Działania te stanowią decydujący krok w kierunku wzmocnienia Credit Suisse, podczas gdy kontynuujemy naszą strategiczną transformację w celu dostarczania wartości naszym klientom i innym interesariuszom” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Ulrich Koerner.

READ  Najlepsza mysz do gier firmy Logitech jest dostępna w najlepszej jak dotąd cenie

Pomimo zawirowań bankowych, Europejski Bank Centralny Poszło z dużą, pół punktu procentowego podwyżką stóp procentowych, aby poradzić sobie z uporczywie wysoką inflacją, a europejski sektor bankowy twierdził, że jest „odporny” dzięki silnym funduszom.

Wyższe stopy walczą z inflacją Ale w ostatnich dniach podsyciły one obawy, że mogły spowodować ukryte straty w bilansach banków.

Banki centralne w USA i Europie szybko podjęły działania mające na celu przywrócenie zaufania do systemu bankowego Była to druga co do wielkości upadłość banku w historii Stanów Zjednoczonych, po upadku Silicon Valley Bank w zeszłym tygodniu.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli w niedzielę, że zagwarantują wszystkie depozyty Silicon Valley Bank z siedzibą w Kalifornii i mniejszego nowojorskiego Signature Bank, zapewniając, że upadek banków nie dotknie ludzi. Rezerwa Federalna USA Inne banki ogłosiły dodatkowe finansowanie, aby zapewnić zaspokojenie potrzeb deponentów.

Brytyjski rząd i Bank of England poinformowały w poniedziałek, że ułatwiły sprzedaż brytyjskiego oddziału Silicon Valley Bank na rzecz HSBC, jednego z największych banków w Europie, aby zapewnić klientom banku dostęp do ich pieniędzy.

John Give, były wiceprezes Banku Anglii, powiedział, że szybka reakcja była inna niż ta, która wydarzyła się na początku światowego kryzysu finansowego 15 lat temu. W tym czasie władze USA pozwoliły na upadek giganta bankowości inwestycyjnej Lehman Brothers.

„To właśnie wystraszyło rynki jako całość, ponieważ nie stały za tym” – powiedział Kiv dla BBC. „Więc to, co zobaczyliśmy w ciągu nocy, to szwajcarski bank centralny mówiący:„ Nie, nie pozwolimy, aby to poszło w nieuporządkowany spadek ”.

„Nie wiem, co przyniesie przyszłość dla Credit Suisse, ale jak dotąd wciąż stoją” – dodał. „Wygląda na to, że szwajcarski bank centralny upewni się, że pozostanie na miejscu wystarczająco długo, aby zrestrukturyzować swoje sprawy w dającej się przewidzieć przyszłości”.

READ  Izraelski minister Gantz przysięga ustąpić, ponieważ nie ma planu powojennego

Banki są pod presją Po tym, jak stopy procentowe gwałtownie wzrosły po długim okresie historycznie niskich stóp.

Aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji, banki muszą podejmować większe ryzyko, a niektóre „zrobiły to ostrożniej niż inne” – powiedziała Saska Steffen, profesor finansów we Frankfurckiej Szkole Finansów i Zarządzania.

W rezultacie niektóre banki borykają się obecnie z niedoborami „płynności”, co oznacza, że ​​nie mogą sprzedawać aktywów wystarczająco szybko, aby sprostać wymaganiom deponentów.

Akcje Credit Suisse spadły w środę do rekordowo niskich poziomów po tym, jak Narodowy Bank Arabii Saudyjskiej powiedział, że nie zapłaci szwajcarskiemu pożyczkodawcy więcej pieniędzy, aby uniknąć regulacji, które wchodzą w życie, jeśli udział inwestora wzrośnie o więcej niż 10%.

Credit Suisse powiedział we wtorek, że menedżerowie zidentyfikowali „istotne słabości” w wewnętrznej kontroli banku nad sprawozdawczością finansową pod koniec ubiegłego roku. To podsyciło nowe wątpliwości co do zdolności banku do przetrwania burzy.

Jej akcje przeżywały długi, trwały spadek: obecnie wycenione na nieco ponad 2 franki, w 2007 roku osiągnęły szczytowy poziom ponad 80 franków (86,71 USD).

Szwajcarski bank jest pod presją, aby zebrać pieniądze od inwestorów i opracować nową strategię rozwiązania szeregu problemów, w tym złych zakładów w funduszach hedgingowych.Seria wstrząsów najwyższego kierownictwa i aferę szpiegowską Zaangażowany jest rywal Zurychu, UBS.

Credit Suisse jest „znacznie większym problemem dla światowej gospodarki” niż upadek amerykańskich banków średniej wielkości, powiedział Andrew Cunningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics.

Posiada kilka spółek zależnych poza Szwajcarią i zajmuje się handlem funduszami hedgingowymi.

Problemy „ponownie rodzą pytanie, czy jest to początek globalnego kryzysu, czy tylko kolejny„ odosobniony ”przypadek” – powiedział Cunningham w notatce. „Credit Suisse jest powszechnie postrzegany jako najsłabsze ogniwo wśród dużych europejskich banków, ale nie jest to jedyny bank, który w ostatnich latach borykał się ze słabą rentownością”.

READ  Prawnicy Bidena znaleźli tajne materiały w jego byłym biurze

Europejscy ministrowie finansów powiedzieli w tym tygodniu, że ich system bankowy nie był bezpośrednio narażony na upadki amerykańskich banków.

Po światowym kryzysie finansowym, który nastąpił po upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers w 2008 roku, Europa wzmocniła swoje bezpieczeństwo bankowe, przekazując nadzór nad największymi bankami bankowi centralnemu, twierdzą analitycy.

Bank macierzysty Credit Suisse nie podlega nadzorowi UE, ale ma filie w kilku krajach europejskich. Credit Suisse podlega międzynarodowym zasadom, które wymagają od niego utrzymywania buforów finansowych na wypadek strat jako jeden z 30 globalnie ważnych banków systemowych lub G-SIP.

___

Girga relacjonował z Londynu. Reporterzy AP David McHugh we Frankfurcie w Niemczech, Colin Barry w Mediolanie i Joseph Krause w Ottawie w Ontario wnieśli swój wkład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *