Biden planuje odesłać migrantów z powrotem do Meksyku, gdy liczba nielegalnych przekroczeń przekroczy limit

Według czterech urzędników administracji i osób zaznajomionych z planami prezydent Biden planuje we wtorek wydać zarządzenie wykonawcze, które odetnie dostęp do amerykańskiego systemu azylowego w przypadku przekroczenia dziennego limitu nielegalnego przekroczenia granicy.

Migranci zostaną odesłani do swoich krajów ojczystych lub Meksyku i po przekroczeniu granicy nie będą mogli ubiegać się o azyl – stwierdzili urzędnicy, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do omawiania oczekującego na realizację zarządzenia Białego Domu.

Rozwiązanie to jest rozważane przez administrację po niepowodzeniu w tym roku dwustronnego ustawodawstwa granicznego, które spowodowałoby podobny czynnik powodujący zamrożenie dostępu do azylu w czasach przeludnienia urzędników amerykańskich. Oczekuje się, że osoby zaznajomione z planami będą ograniczać średnio 2500 nielegalnych przekroczeń dziennie. Urzędnik powiedział, że normalne rozpatrywanie wniosków o azyl zostanie wznowione, gdy liczba przekroczeń spadnie poniżej 1500.

Według najnowszych danych rządowych w ostatnich tygodniach nielegalne przekraczanie granicy amerykańsko-meksykańskiej przekraczało średnio 3500 osób, zatem zarządzenie Bidena może mieć natychmiastowe skutki.

W szczytowym okresie pandemii koronawirusa urzędnicy amerykańscy wykorzystali sytuację nadzwyczajną w zakresie zdrowia publicznego, aby szybko „deportować” imigrantów i deportować osoby ubiegające się o azyl, które przybyły nielegalnie. Urzędnicy powiedzieli, że oczekiwany rozkaz Bidena będzie działał podobnie, podczas gdy agenci na granicy będą w dalszym ciągu borykać się z ograniczeniami, takimi jak przestrzeń przetrzymywania, możliwości transportu i urzędnicy ds. azylu.

Nieudana ustawa graniczna zapewniłaby dodatkowe miliardy środków na zdolność do deportacji i rozpatrywania wniosków o azyl, ale republikańscy prawodawcy odrzucili tę ustawę po tym, jak sprzeciwił się jej były prezydent i republikański kandydat Donald Trump.

Biden wdrożył już środki mające na celu ograniczenie wniosków o azyl składanych przez imigrantów, którzy nielegalnie przedostają się do USA, ale wielu z nich nadal jest wypuszczanych do USA, ponieważ funkcjonariusze graniczni nie mają możliwości ich zatrzymania, sprawdzenia lub deportacji. W innych przypadkach kraje pochodzenia imigrantów nie przyjmą ich z powrotem ani nie będą współpracować z władzami USA w zakresie deportacji.

READ  Co najmniej 24 osoby, w tym dzieci, zginęły w pożarze w indyjskim Gujarat Aktualności

„Dla mnie najważniejsze pytanie brzmi, czy zapewnione zostaną dodatkowe środki” – powiedziała Kathleen Bush-Joseph, prawniczka i analityk w bezstronnym Instytucie Polityki Migracyjnej w Waszyngtonie.

Według urzędników zaznajomionych z zarządzeniem Bidena migranci, którzy twierdzą, że obawiają się prześladowań w przypadku powrotu do Meksyku, będą kwalifikować się na mocy Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur i innych zabezpieczeń zapewnianych przez prawo amerykańskie.

Meksyk nakłada również ograniczenia na liczbę imigrantów spoza Meksyku, których przyjmuje ze Stanów Zjednoczonych.

W miarę jak kwestia ta staje się coraz ważniejsza dla wyborców, prezydent znajduje się w politycznych tarapatach na granicy. Według strategów gwałtowny wzrost imigracji podczas jego kadencji, który przypływał i odpływał, ale często przekraczał rekordowy poziom, pozostaje jednym z jego największych zobowiązań politycznych.

Trump w dalszym ciągu atakuje go za jego politykę „otwartych granic” i to, co określił jako „przestępstwo imigracyjne Bidena”, przysięgając, że zastosuje ostrzejsze represje, jeśli wygra prezydenturę.

„Nasze granice zostaną wkrótce zamknięte” – oznajmił w piątek Trump, oskarżając Nowy Jork o postawienie 34 zarzutów o fałszowanie dokumentów biznesowych przeciwko imigracji.

Trump podjął podobny wysiłek, aby odciąć imigrantom dostęp do amerykańskiej ochrony azylowej, ale środki pozostały zablokowany Oczekuje się, że orzeczenie Bidena zostanie zaskarżone z podobnych powodów przed sądem federalnym w 2019 r.

„Przed podjęciem decyzji w sprawie sporu musimy dokonać przeglądu zarządzenia wykonawczego, ale każda polityka, która skutecznie zakończy azyl, spowodowałaby oczywiste problemy prawne, tak jak administracja Trumpa próbowała zakończyć azyl” – powiedział prawnik ACLU Lee Gelernt. W poniedziałkowym wywiadzie był głównym doradcą w sprawie kilku wyzwań dla polityki Trumpa.

Urzędnicy amerykańscy szacują, że począwszy od 2021 r. na południowej granicy będzie dochodzić do około 2 milionów nielegalnych przekroczeń rocznie. Migranci, często prowadzeni na granicę USA przez organizacje przestępcze w Meksyku, zazwyczaj poddają się amerykańskim agentom granicznym i wyrażają obawę przed prześladowaniami w przypadku powrotu, co jest pierwszym krokiem w kierunku ubiegania się o azyl w USA.

READ  Korea Południowa odniosła miażdżące zwycięstwo w sondażach parlamentarnych

W przypadku przekroczenia dziennego limitu na mocy postanowienia Bidena nie będą mogli ubiegać się o ochronę azylową.

Obecne umowy pozwalają Stanom Zjednoczonym wysyłać co miesiąc przez granicę do 30 000 osób niebędących Meksykanami, ale Meksyk zasadniczo ogranicza wjazd do obywateli Ameryki Środkowej, Kubańczyków i niektórych Haitańczyków.

Meksykańscy wyborcy przeważającą większością głosów wybrali Claudię Sheinbaum, pierwszą kobietę na prezydenta kraju, w niedzielnym głosowaniu powszechnie postrzeganym jako referendum w sprawie urzędującego prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora. Scheinbauma, październik. 1, zobowiązał się do kontynuowania współpracy Lópeza Obradora ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie migracji.

Chociaż Biden w coraz większym stopniu akceptuje sformułowania Trumpa na temat imigracji – w tym ślubuje „zamknąć” granicę w tym roku, jeśli zostanie ona przekroczona w wyniku nielegalnego przekraczania granicy – ​​ma trudności ze znalezieniem przesłania, które zadowoli zróżnicowaną koalicję wyborców. Wchodzi w interakcję z miłością.

Wielu liberalnych prawodawców skrytykowało Bidena za jego twarde stanowisko na granicy, a działacze proimigracyjni oskarżyli go o zdradę podstawowej polityki USA w celu prowadzenia bardziej humanitarnej polityki imigracyjnej po burzliwej kadencji Trumpa.

„Decyzja tej administracji o kryminalizacji imigrantów – z których wielu ucieka przed krzywdą – jest głęboko niepokojąca i błędna” – stwierdziła Sarah M. Rich stwierdził w oświadczeniu.

„Ściganie osób ubiegających się o azyl w Stanach Zjednoczonych za naruszenia imigracyjne doprowadzi do uwięzienia większej liczby osób rasy czarnej i brązowej kosztem rodzin i społeczności imigrantów” – powiedział Rich.

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli, że Biden będzie nadal badać różne opcje polityczne, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z migracją.

„Nawet jeśli Republikanie w Kongresie postanowią przeszkodzić dodatkowemu egzekwowaniu prawa na granicach, prezydent Biden nie przestanie walczyć o zapewnienie urzędnikom ds. granic i imigracji zasobów, których potrzebują do zabezpieczenia naszej granicy” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik Białego Domu Angelo Fernandez Hernandez. .

READ  NASA mówi, że osłona termiczna Oriona wygięła się po misji księżycowej Artemis 1

Oczekiwane zarządzenie wykonawcze jest sygnałem, że jest mało prawdopodobne, aby część Demokratów, którzy planują uderzać Republikanów w związku z niepowodzeniem ponadpartyjnego porozumienia granicznego, któremu Trump w tym roku sprzeciwiał się, uchroni ich przed falą ataków w tej kwestii.

Kiedy projekt ustawy po raz pierwszy odrzucił w Senacie, Biden obiecał rozpowszechnić przesłanie w całym kraju i obwiniać Trumpa za zachęcanie prawodawców do zerwania porozumienia.

Chociaż Biden początkowo forsował to przesłanie w przemówieniach wyborczych, w ostatnich miesiącach skupił się na zastanawianiu się, ile może osiągnąć bez Kongresu.

Urzędnicy Białego Domu od dawna twierdzą, że Biden nie może jednostronnie zapewnić zasobów niezbędnych do zabezpieczenia granicy i wzywają Kongres do przyjęcia zmian fiskalnych i prawnych, które stworzyłyby uporządkowany system migracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *