Całkowite zaćmienie Słońca: czego się spodziewać podczas wydarzenia w kwietniu 2024 r

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylko.CNN

Obserwatorzy nieba Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanada będą świadkami całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia w Ameryce Północnej.

Wydarzenie obejrzą miliony – m.in W samych Stanach Zjednoczonych jest to 32 miliony ludzi – Ci, którzy zamieszkują ścieżkę, którą przebył cień Księżyca podczas zaćmienia, zwaną ścieżką całości. Dla osób znajdujących się na obszarach doświadczających pełni, cień Księżyca całkowicie zakryje Słońce. Osoby znajdujące się pośrodku ścieżki zobaczą zaćmienie trwające od 3,5 do 4 minut. NASA.

Następne całkowite zaćmienie słońca będzie można zobaczyć w Stanach Zjednoczonych dopiero w sierpniu 2044 roku. (Minęło ponad sześć lat od „Wielkiego Zaćmienia Ameryki” w 2017 r.) Zaćmienie obrączkowe nie będzie widoczne w całym regionie. Świat ponownie do 2046 roku.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nadchodzącym zaćmieniu.

Całkowite zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając twarz Słońca.

Ludzie na ścieżce totalności, czyli w miejscach, gdzie cień księżyca całkowicie zakrywa słońce, zobaczą całkowite zaćmienie słońca. Osoby znajdujące się poza ścieżką totalności nadal mogą zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca, podczas którego Księżyc zasłania tylko część tarczy Słońca.

Podczas całkowitego zaćmienia słońca niebo ciemnieje o świcie lub o zmierzchu, a obserwatorzy nieba mogą spodziewać się kilku etapów zaćmienia.

Księżyc nie pojawia się nagle pomiędzy Ziemią a Słońcem – zjawisko zaczyna się od częściowego zaćmienia, podczas którego Księżyc zdaje się „ugryzać” Słońce, przez co Słońce przypomina półksiężyc. W zależności od lokalizacji częściowe zaćmienie będzie trwało od 70 do 80 minut. NASA.

Gdy Księżyc zaczyna przechodzić przed Słońcem, promienie gwiazdy świecą wokół dolin na horyzoncie Księżyca, tworząc wokół Księżyca świecące kropelki w zjawisku znanym jako dzwony Baileya.

READ  Senat uchwala ustawę o ponownej autoryzacji FAA i ulepszeniu lotnictwa

Gdy zbliża się całość, koraliki Baileya szybko blakną, aż pozostaje punkt świetlny przypominający gigantyczny pierścionek z brylantem.

Efekt Bailey's Beats widać, gdy Księżyc wykonuje swój ostatni ruch nad Słońcem podczas całkowitego zaćmienia słońca nad Madrasem w stanie Oregon w poniedziałek 21 sierpnia 2017 r.

W sumie pierścionek z brylantem wyblaknie i nie będzie śladu bezpośredniego światła słonecznego. Jasne gwiazdy lub planety mogą świecić na ciemnym niebie, a temperatura powietrza będzie spadać wraz z zachodem słońca. Nagła ciemność sprawia, że ​​zwierzęta cichną.

Chromosfera, czyli część atmosfery Słońca, świeci w słabo różowym kręgu wokół Księżyca, podczas gdy gorąca zewnętrzna atmosfera Słońca, czyli korona, jawi się jako biała poświata.

Gdy Księżyc kontynuuje swoją podróż przez tarczę Słońca, po przeciwnej stronie Księżyca niż Słońce pojawiają się Diamentowy Pierścień, Dzwony Baileya i częściowe zaćmienie Słońca. w pełni pojawić się ponownie.

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Meksyku, Kanadzie i ponad 10 stanach USA, zachowując kształt półksiężyca. Spodziewane jest częściowe zaćmienie słońca Występuje w 49 stanach, jeśli pozwala na to pogoda.

Zaćmienie najpierw pojawi się nad południowym Pacyfikiem i rozpocznie swoją podróż przez Amerykę Północną. Meksykańskie wybrzeże Pacyfiku to punkt całkowity ścieżki, przewidywany o godzinie 11:07 czasu PT (14:07 czasu wschodniego).

Trasa będzie kontynuowana przez Teksas, Oklahomę, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. Następnie przepłynie przez Kanadę przez południowe Ontario, Quebec, Nowy Brunszwik, Wyspę Księcia Edwarda i Nową Szkocję, kończąc na atlantyckim wybrzeżu Nowej Fundlandii o 17:16 (15:46 ET).

Skorzystaj z naszej interaktywnej mapy, aby określić, jak będzie wyglądać zaćmienie z Twojej lokalizacji.

Można bezpiecznie oglądać Słońce bez ochrony oczu podczas całkowitego zaćmienia Słońca lub tylko przez krótkie chwile, gdy Księżyc całkowicie przesłania światło Słońca i Słońce nie jest widoczne. NASA.

W przeciwnym razie noś okulary zaćmieniowe z certyfikatem ISO 12312-2 lub korzystaj z ręcznego obserwatora słonecznego.
Oddzielnie słońce można obserwować za pomocą lornetki, lornetki lub aparatu Specjalny filtr słoneczny z przoduDziała jak okulary zaćmieniowe.

READ  Kongresmenka Sheila Jackson Lee ogłosiła, że ​​zdiagnozowano u niej raka trzustki

Bezpośrednia ekspozycja na słońce może spowodować ślepotę lub pogorszenie wzroku. Podczas całkowitego zaćmienia słońca w 2017 r. u młodej kobiety po obejrzeniu zaćmienia w okularach do zaćmienia niezgodnych ze standardami bezpieczeństwa zdiagnozowano uszkodzenie siatkówki w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz fotouszkodzenie słoneczne w obu oczach. Na retinopatię słoneczną nie ma lekarstwa. Może się poprawić lub pogorszyć, ale jest to stan trwały.

Okulary przeciwsłoneczne 100 000 razy ciemniejsze i międzynarodowe standardy bezpieczeństwa dotyczące okularów zaćmieniowych lub gogli słonecznych nie będą działać.

GARDEN CITY, Nowy Jork - 21 sierpnia: Odwiedzający patrzą w niebo podczas częściowego zaćmienia słońca w Muzeum Kolebki Lotnictwa 21 sierpnia 2017 r. w Garden City w stanie Nowy Jork.  Miliony ludzi skupiają się na obszarach w Stanach Zjednoczonych

Soczewki okularów do zaćmienia słońca wykonane są z czarnego polimeru lub żywicy nasyconej cząsteczkami węgla, które blokują prawie całe światło widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Stowarzyszenie planetarne. Okulary przeciwsłoneczne nie blokują promieniowania podczerwonego.

Informacje na temat bezpiecznych producentów i sprzedawców okularów zaćmieniowych oraz filtrów do urządzeń optycznych, w tym aparatów fotograficznych i smartfonów, można znaleźć w artykule Znajduje się na liście Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Załóż okulary zaćmieniowe, zanim spojrzysz w górę i pamiętaj, aby przed ponownym zdjęciem odwrócić się od słońca. Zawsze miej oko na dzieci noszące okulary zaćmieniowe, aby upewnić się, że nie zdejmą ich podczas patrzenia na Słońce.

Jeśli zwykle nosisz okulary, załóż je i umieść na nich okulary do zaćmienia lub trzymaj przed nimi ręczny wizjer, radzi Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne.

Nie należy patrzeć na Słońce za pomocą niefiltrowanego urządzenia optycznego – obiektywu aparatu, teleskopu, lornetki – mając na sobie okulary zaćmieniowe lub korzystając z ręcznej przeglądarki Słońca. NASA.

Promienie słoneczne mogą nadal świecić przez okulary lub filtr na widza, w zależności od tego, jak bardzo są skoncentrowane w urządzeniu optycznym, i mogą spowodować poważne uszkodzenie oczu.

Jeśli kupiłeś okulary do zaćmienia, aby obejrzeć „Pierścień ognia”, przechowuj okulary i gogle do zaćmienia w temperaturze pokojowej lub w oryginalnym opakowaniu, aby uniknąć zarysowań podczas całkowitego zaćmienia słońca w kwietniu.

READ  ZWYCIĘZCA BELMONT STAKES 2024, WYNIKI: Były zawodnik MLB Jayson Werth wygrywa na torze, Dornoch wygrywa zdenerwowany mecz w Saratodze

Zaćmienia Daj naukowcom możliwość badania Słońca i jego interakcji z Ziemią w wyjątkowy sposób NASA wybrała kilka projektów Finansowanie podczas całkowitego zaćmienia słońca.

„Naukowcy od dawna traktują zaćmienia Słońca jako odkrycia naukowe” – stwierdziła w oświadczeniu badaczka projektu NASA Kelly Korek.

Miliony ludzi w całych Stanach Zjednoczonych obserwowało całkowite zaćmienie, gdy przeleciał nad nimi umbra, czyli cień księżyca, ale tylko sześć osób widziało umbrę z kosmosu.  Randy Bresnik, Jack Fisher i Peggy Whitson z NASA, ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) Paolo Nespoli oraz dowódcy Roscosmos Fiodor Yurchikin i Sergey Ryazansky obserwowali zaćmienie z orbity.  Stacja kosmiczna trzykrotnie przecięła ścieżkę zaćmienia, krążąc na orbicie 400 km nad kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi.  21 sierpnia 2017 r.

Projekt będzie polegał na tym, że lecący na dużych wysokościach samolot badawczy NASA będzie wykonywał zdjęcia zaćmienia z wysokości 15 240 metrów nad powierzchnią Ziemi, aby uchwycić nigdy wcześniej niewidziane szczegóły korony słonecznej. Obrazy mogą pomóc naukowcom w poszukiwaniu asteroid krążących wokół Słońca.

Amatorscy operatorzy radiowi przeprowadzą eksperyment podczas pierścieniowych i całkowitych zaćmień Słońca, aby zobaczyć, jak te zdarzenia zmieniają sposób przemieszczania się fal radiowych. Operatorzy w różnych lokalizacjach rejestrują siłę swoich sygnałów i odległość, jaką pokonują. Naukowcy chcą śledzić tę odległość Ponieważ Słońce bezpośrednio wpływa na górne warstwy atmosfery Ziemi, czyli jonosferę, umożliwia komunikację radiową na duże odległości. Ale kiedy Księżyc zablokuje Słońce, może się to zmienić.

Zarówno naukowcy, jak i naukowcy-obywatele planują wykorzystać radioteleskop Goldstone Apple Valley do obserwacji najbardziej aktywnych regionów Słońca podczas zaćmień.

Słońce zbliża się obecnie do maksimum słonecznego pod koniec tego roku, a naukowcy pragną uchwycić tę aktywność kulminacyjną poprzez różnorodne obserwacje, które mogą mieć miejsce tylko podczas zaćmień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *