Donald Trump został oskarżony. Oto, co wiemy

(CNN) byłego prezydenta Donalda Trumpa Akt oskarżenia przez wielką ławę przysięgłych w Nowym Jorku Pogrążył naród w niezbadanych wodach politycznych, prawnych i historycznych i wywołał wiele pytań o to, jak potoczy się sprawa karna.

Biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie Prowadzi śledztwo w sprawie Trumpa Był rzekomo zaangażowany w tajny program płatniczy z udziałem gwiazdy filmów dla dorosłych Stormy Daniels, prowadzący do wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Chociaż akt oskarżenia, złożony pod pieczęcią, nie został jeszcze wydany, Trump i jego sojusznicy są już rozdarci decyzją Bragga i wielkiej ławy przysięgłych, którą potępili jako „polityczne nękanie i najwyższy poziom ingerencji w wybory w historii”. ”

Oto, co wiemy Oskarżenie Trumpa Dotychczas.

Dlaczego oskarżenie?

CNN poinformowało, że Trump stoi w obliczu ponad 30 przypadków oszustw biznesowych w akcie oskarżenia. Jest pod pieczęcią.

Były prezydent ma stawić się w sądzie karnym na Manhattanie w przyszły wtorek o 14:15.

Dochodzenie prowadzone przez biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie rozpoczęło się, gdy Trump był w Białym Domu i dotyczyło wypłaty 130 000 dolarów na rzecz Danielsa przez osobistego adwokata Trumpa, Michaela Cohena, na kilka dni przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Ponad dekadę temu publicznie ujawniła rzekomy romans z Trumpem. Trump zaprzeczył tej sprawie.

Jakie opłaty mogą wchodzić w grę?

Danielsowi zapłacono, a Trump Organization zwróciła pieniądze Cohenowi, który był celem śledztwa.

Według dokumentów sądowych, kiedy Cohenowi postawiono federalne zarzuty karne, Trump Ark. Kierownictwo pozwoliło mu zapłacić łącznie 420 000 USD, aby wynagrodzić go premiami oraz pierwotną płatnością w wysokości 130 000 USD plus zobowiązania podatkowe. Spółka zarejestrowała zwrot jako koszt prawny w swoich księgach wewnętrznych. Trump zaprzeczył jakiejkolwiek wiedzy o płatnościach.

Ciche płatności nie są nielegalne. Przed postawieniem aktu oskarżenia prokuratorzy zastanawiali się, czy oskarżyć Trumpa o fałszowanie dokumentacji biznesowej Trump Organization, która odzwierciedlała sposób dokonywania płatności na rzecz Cohena, który powiedział, że przekazał pieniądze Danielsowi. Fałszowanie dokumentacji biznesowej jest w Nowym Jorku wykroczeniem.

READ  Teorie Legend of Zelda's Zonai powracają po nowym zwiastunie TOTK

Prokuratorzy zastanawiali się, czy oskarżyć Trumpa o fałszowanie dokumentacji biznesowej pierwszego stopnia za fałszowanie dokumentacji z zamiarem popełnienia innego przestępstwa lub pomocnictwo w innym przestępstwie. Jest to przestępstwo klasy E i grozi mu minimalny wyrok jednego roku i do czterech lat więzienia. Aby udowodnić sprawę, prokuratorzy muszą wykazać, że Trump zamierzał popełnić przestępstwo.

Donald J. Mieszkańcy stanu Nowy Jork przeciwko Trumpowi

Sędzia nadzorujący sprawę przeciwko Trumpowi podpisał w czwartek nakaz uwzględniający wniosek Bragga o upublicznienie zapieczętowanego aktu oskarżenia wielkiej ławy przysięgłych.

Na górze zamówienia znajduje się nazwa sprawy: Donald J. Ludzie stanu Nowy Jork przeciwko Trumpowi

Sędzia Juan Merchan napisał w postanowieniu, że ujawnienie jest „w interesie publicznym i we właściwym wykonywaniu uznania tego sądu”, zgodnie z dokumentem.

Jak zareagował Trump?

Według jednej osoby, która rozmawiała bezpośrednio z Trumpem, był zaskoczony decyzją wielkiej ławy przysięgłych o postawieniu go w stan oskarżenia. Gdy były prezydent przygotowywał się do impeachmentu w zeszłym tygodniu, zaczął wierzyć doniesieniom prasowym, że możliwy impeachment jest oddalony o kilka tygodni lub więcej.

Były prezydent wielokrotnie zaprzeczał popełnieniu wykroczenia w sprawie i kontynuował ataki na Bragga i innych Demokratów po wiadomościach o akcie oskarżenia.

„Wierzę, że to polowanie na czarownice wywoła ogromną reakcję na Joe Bidena” – powiedział były prezydent w czwartkowym oświadczeniu. „Amerykanie dokładnie zdają sobie sprawę z tego, co robią tutaj skrajnie lewicowi demokraci. Każdy to widzi. Więc nasz ruch i nasza partia – zjednoczona i silna – najpierw pokonamy Alvina Bragga, a potem pokonaj Joe Bidena i my też. Ci nieuczciwi Demokraci. Wyrzucimy wszystkich z urzędu, abyśmy mogli ponownie uczynić Amerykę wielką!

Co dalej z Trumpem?

Były prezydent został pierwotnie poproszony o poddanie się w piątek w Nowym Jorku, powiedział jego prawnik, ale jego strona chciała więcej czasu. Oczekuje się go we wtorek w sądzie.

READ  Obsługiwane przez sztuczną inteligencję w aplikacjach pakietu Microsoft Office

Jeśli chodzi o pierwszy występ byłego prezydenta w sądzie, będzie on pod pewnymi względami podobny do innych oskarżonych, a pod innymi bardzo różny.

Pierwsze wystąpienia to zazwyczaj akcje publiczne. Jeśli oskarżony nie musi być aresztowany, zawierane są ustalenia z nim lub jego pełnomocnikami w sprawie dobrowolnego poddania się organom ścigania. Podczas pierwszego stawienia się w sądzie oskarżeni są zwykle rejestrowani i pobierane od nich odciski palców. Ponadto, jeśli pierwsze stawiennictwo jest rozprawą, oczekuje się wniesienia zarzutu.

Trump musi przejść przez ten sam proces, co każdy inny oskarżony, gdy zostanie mu postawiony zarzut. Ale status Trumpa jako byłego prezydenta, który teraz ponownie kandyduje do Białego Domu, niewątpliwie wprowadzi dodatkowe obawy dotyczące bezpieczeństwa i procedur w kolejnych krokach w jego sprawie.

Czy to wyjątkowa sytuacja?

Tak. Po raz pierwszy w historii USA obecny lub były prezydent został oskarżony o przestępstwo.

To właśnie tworzy historię. Ale Trump jest teraz od miesięcy po swojej trzeciej kandydaturze do Białego Domu, a jego sprawa karna zmienia kampanię prezydencką w 2024 roku w nową fazę, ponieważ były prezydent obiecuje kontynuować kandydowanie pomimo zarzutów karnych.

Co to oznacza dla niego politycznie?

To jedno z wielu wielkich pytań tutaj. Jak dotąd kilku republikanów z Kongresu stanęło w obronie Trumpa, atakując Bragga na Twitterze i oskarżając prokuratora okręgowego o polityczne polowanie na czarownice.

Przewodniczący Izby Sądowniczej Jim Jordan z Ohio, jeden z przywódców republikańskiego klubu, który wezwał Bragga do złożenia zeznań przed Kongresem w sprawie śledztwa w sprawie Trumpa, napisał na Twitterze.

Republikański senator z Teksasu Ted Cruz nazwał akt oskarżenia „absolutnie bezprecedensowym” i „niszczycielską ekspansją uzbrojenia sądownictwa”.

Według źródeł zbliżonych do Trumpa, w ramach odpowiedzi na impeachment Trump i jego zespół zwolnią zastępców, którzy zaczną atakować Demokratów, śledztwo i różne media w Pradze, pracując nad kształtowaniem publicznej narracji.

READ  Wall St paruje zeznania Powella, nadchodzące skupienie się na danych

Czy Trump może kandydować na prezydenta, nawet jeśli jest oskarżony?

Tak.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Kara Scannell z CNN, John Miller, Jeremy Herb, Kristen Holmes, Tierney Sneed, Z. Byron Wolf, Holmes Lybrand, Hannah Rabinowitz i Lauren del Valle przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *