Donaldowi Trumpowi postawiono 7 zarzutów w śledztwie dotyczącym dokumentów niejawnychCNN

Były prezydent Donalda Trumpa W dochodzeniu dotyczącym tajnych dokumentów specjalnego prokuratora postawiono siedem zarzutów, co jest oszałamiającym wydarzeniem, które oznacza pierwszy raz, kiedy były prezydent został postawiony w obliczu zarzutów federalnych.

twarze Trumpa opłata Zgodnie z ustawą o szpiegostwie, jego adwokat Jim Trusty powiedział CNN w czwartek, a także zarzuty utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości, niszczenia lub fałszowania akt, spisku i składania fałszywych zeznań.

Specjalny doradca bada postępowanie Trumpa z tajnymi dokumentami przywiezionymi do jego kurortu Mar-a-Lago na Florydzie po opuszczeniu Białego Domu w 2021 r., utrudnianie wymiaru sprawiedliwości i starania rządu o odzyskanie materiałów.

Były prezydent napisał w Truth Social, że został powiadomiony przez Departament Sprawiedliwości, że został postawiony w stan oskarżenia i został „wezwany do stawienia się w sądzie federalnym w Miami we wtorek o 15:00”.

„Skorumpowana administracja Bidena powiadomiła moich prawników, że zostałem oskarżony w związku z oszustwem związanym z pudełkami” – napisał Trump.

Powiernik powiedział Kaitlanowi Collinsowi z CNN, że prawnicy Trumpa otrzymali w czwartek e-mailem wezwanie do sądu z Departamentu Sprawiedliwości, w którym wymieniono zarzuty, ale nie widzieli jeszcze aktu oskarżenia.

Nazwał zarzut ustawy o szpiegostwie „śmieszny”.

Na znak tego, jak surowy był prokurator specjalny w akcie oskarżenia, funkcjonariusze organów ścigania powiedzieli w czwartek, że tajne służby USA i marszałkowie USA nie otrzymali wcześniejszego powiadomienia i byli zaskoczeni oświadczeniem Trumpa w mediach społecznościowych.

Organy ścigania niechętnie stawiają się w sądzie w Miami w przyszłym tygodniu, a Departament Sprawiedliwości przenosi tam dodatkowe zasoby, poinformowali urzędnicy.

Specjalny doradca i Departament Sprawiedliwości nie wydali w czwartek żadnych publicznych oświadczeń, a rzeczniczka odmówiła komentarza.

Federalny akt oskarżenia jest drugim oskarżeniem Trumpa w tym roku. W kwietniu prokurator okręgowy Manhattanu oskarżył Trumpa o 34 fałszywe transakcje biznesowe.

Ale akt oskarżenia specjalnego prokuratora oznacza nową i bardziej niebezpieczną fazę prawną dla byłego prezydenta, który ponownie kandyduje na prezydenta w 2024 r., stojąc w obliczu zarzutów karnych w dwóch jurysdykcjach – i wciąż toczących się dwóch dodatkowych dochodzeń w sprawie jego postępowania.

Zarzuty wobec Trumpa pojawiają się siedem miesięcy po objęciu urzędu przez prokuratora generalnego Merricka Garlanda Jacka Smitha Jako specjalny konsultant Po tym, jak Trump ogłosił, że kandyduje na prezydenta, Biden uniezależni śledztwo od Departamentu Sprawiedliwości.

READ  Australia usuwa brytyjską monarchię ze swoich banknotów

Teraz Trump będzie musiał stawić czoła zarzutom federalnym ze strony specjalnego doradcy, gdy spróbuje zdetronizować prezydenta Joe Bidena w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Biały Dom odmówił komentarza w czwartek wieczorem.

Trump sprzeciwił się dochodzeniu specjalnego doradcy i innym dochodzeniom w sprawie jego postępowania, mówiąc, że wszystkie one są próbami powstrzymania go politycznie. Były prezydent podkreślił, że żadne zarzuty karne nie powstrzymają jego kampanii w 2024 roku.

Trump opublikował czterominutowe wideo w czwartek wieczorem, w którym powtórzył wiele swoich wcześniejszych twierdzeń, w tym, że Departament Sprawiedliwości jest w stanie zbrojnym, a śledztwo w jego sprawie jest „ingerencją wyborczą”.

„Jestem niewinnym człowiekiem. Nie zrobiłem nic złego” – powiedział Trump w nagraniu.

Trump od dawna unika odpowiedzialności prawnej w życiu osobistym, zawodowym i politycznym. Przez lata rozstrzygał kilka prywatnych spraw cywilnych i trzymał się z dala od kontrowersji związanych z Trump Organization. Jako prezydent dwukrotnie został postawiony w stan oskarżenia przez Izbę kierowaną przez Demokratów, ale uniknął skazania przez Senat.

Ale po odejściu ze stanowiska, śledztwo Departamentu Sprawiedliwości w sprawie posiadania przez Trumpa informacji niejawnych w jego kurorcie Mar-a-Lago oraz jego wysiłki mające na celu sfałszowanie wyborów w 2020 r. rzuciły ciemne chmury na Trumpa. Proces Smitha 6 stycznia i starania o obalenie wyborów wciąż trwają.

Oprócz kwietniowego aktu oskarżenia prokuratora okręgowego Manhattanu, prokurator okręgowy hrabstwa Fulton, Fannie Willis, ma ogłosić w sierpniu, czy są jakieś zarzuty w toku dochodzenia w sprawie prób manipulowania wyborami w Georgii w 2020 roku.

02:17 – Źródło: CNN

Prawnik FMR: dlaczego tak trudno wysłać wpływowych ludzi do więzienia

Sojusznicy Trumpa w Kongresie szybko stanęli w jego obronie w mediach społecznościowych, tak jak zrobili to, gdy Trump został postawiony w stan oskarżenia w Nowym Jorku w kwietniu.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy napisał na Twitterze: „Najciemniejszy dzień Ameryki”.

READ  Hollywoodzcy scenarzyści strajkują, zamykając produkcję telewizyjną i filmową

„To nierozsądne, aby prezydent stawiał w stan oskarżenia czołowego kandydata, który mu się sprzeciwia. Joe Biden ma tajne dokumenty od dziesięcioleci” – powiedział republikanin z Kalifornii.

„Skrajna lewica nie będzie ingerować w wybory w 2024 r., aby powstrzymać katastrofalną prezydenturę Joe Bidena i desperacką kampanię” – powiedziała w oświadczeniu przewodnicząca konferencji House GOP, Elise Stefanik, R-New York.

„Smutny dzień dla Ameryki. Niech Bóg błogosławi prezydenta Trumpa” Tweetowane Przewodniczący Izby Reprezentantów Jim Jordan, republikanin z Ohio.

Współpracownicy i doradcy Trumpa są ośmieleni aktem oskarżenia i są „gotowi do walki” – powiedziała CNN osoba, która rozmawiała z Trumpem w czwartek.

Ale podczas gdy Trump i niektórzy z jego współpracowników mogą teraz czuć się ośmieleni, inni bliscy byłemu prezydentowi wyrazili zaniepokojenie i zastrzeżenia co do zarzutów.

Pomimo wzrostu popularności Trumpa w sondażach i pozyskiwania funduszy, które mogłyby pomóc byłemu prezydentowi w prawyborach republikanów, wielu czołowych doradców zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z federalnym aktem oskarżenia i uważa, że ​​w dłuższej perspektywie może to zaszkodzić Trumpowi.

Federalny impeachment Trumpa po raz kolejny sprawi, że GOP w 2024 r. stanie się głównym tematem byłego prezydenta, nawet w tygodniu, w którym rywalizuje wielu kandydatów. Przed czwartkowym aktem oskarżenia kilku republikańskich rywali Trumpa powiedziało w środę w ratuszu CNN, że Departament Sprawiedliwości nie powinien oskarżać byłego prezydenta, w tym byłego wiceprezydenta Trumpa, Mike’a Pence’a.

Dla co najmniej jednego z przeciwnych Trumpowi republikanów czwartkowy akt oskarżenia jest powodem wycofania się Trumpa z wyścigu.

„Chociaż Donald Trump ma prawo do domniemania niewinności, toczące się postępowanie karne będzie poważnym rozproszeniem uwagi. Potwierdza to potrzebę uhonorowania urzędu przez Donalda Trumpa i zakończenia jego kampanii” – powiedział Asa Hutchinson, kandydat na prezydenta GOP.

Wielu Demokratów, którzy kwestionowali Trumpa podczas jego prezydentury, powiedziało, że czwartkowy akt oskarżenia pokazał, że nikt nie stoi ponad rządami prawa.

„Pozorny akt oskarżenia Trumpa jest kolejnym potwierdzeniem rządów prawa wśród wielu zarzutów wynikających z zatrzymania materiałów niejawnych. Przez cztery lata zachowywał się jak wyjęty spod prawa. Ale powinien być traktowany jak każdy inny łamacz prawa. Dziś nim jest” – napisał przedstawiciel Demokratów z Kalifornii, Adam Schiff, który w 2019 r.

READ  LA Pursuit – Kierowca rezygnuje z odbioru SUV-a w NBC Los Angeles

Dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości w sprawie dokumentów z czasów urzędowania Trumpa eksplodowało na widok publiczny w sierpniu, kiedy agenci FBI wykonali nakaz przeszukania w Mar-a-Lago i przejęli tysiące dokumentów, w tym 100 dokumentów niejawnych. FBI przesłało wideo z monitoringu z kurortu do Trump Organization.

Prokuratorzy oświadczyli w aktach sądowych, że ścigają zarzuty karne dotyczące niewłaściwego obchodzenia się z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego i utrudniania wymiaru sprawiedliwości. Departament Sprawiedliwości twierdził wcześniej, że dokumenty niejawne mogły zostać „ukryte i usunięte” z magazynu w Mar-a-Lago w ramach próby „utrudnienia” śledztwa FBI w sprawie niewłaściwego obchodzenia się z materiałami niejawnymi przez Trumpa.

Po tym, jak Trump zwrócił 15 pudeł z przedmiotami do Archiwów Narodowych w styczniu, Departament Sprawiedliwości wezwał Trumpa w maju, żądając dokumentów z wciąż tajnymi oznaczeniami w Mar-a-Lago.

Zgodnie z pozwem, który później złożył, Trump nakazał swoim pracownikom przeszukanie pozostałych niejawnych materiałów w celu zastosowania się do wezwania. Po tym, jak śledczy federalni odzyskali dokumenty z ośrodka w czerwcu, jego prawnicy powiedzieli później śledczym, że przeszukali magazyn i że wszystkie tajne dokumenty zostały uwzględnione.

Prokuratorzy powiedzieli w sierpniu, że niektóre dokumenty mogły zostać usunięte z magazynu, zanim prawnicy Trumpa zbadali teren, próbując zastosować się do wezwania.

W ostatnich miesiącach prokuratorzy przesłuchali dziesiątki świadków, w tym doradców Trumpa i pracowników Mar-a-Lago oraz Organizacji Trumpa. Większość świadków stawiła się przed wielką ławą przysięgłych w Waszyngtonie, ale kilku świadków zeznawało w ostatnich tygodniach przed wielką ławą przysięgłych w Południowej Florydzie.

Prokuratorzy uzyskali nagranie, na którym Trump mówi o dokumentach Pentagonu podczas spotkania w Bedminster w stanie New Jersey w 2021 roku. Na nagraniu, po raz pierwszy zgłoszonym przez CNN, Trump przyznał, że dokument nadal był tajny, bagatelizując jego twierdzenie, że wszystko, co zabrał ze sobą do Mar-a-Lago, było tajne.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *