Dwie sesje w Chinach: Chiny wyznaczają cel wzrostu gospodarczego na poziomie 5% w 2023 r., zwiększają wydatki na obronę o 7,2%

Hongkong (CNN) Chiny Wyznaczyła oficjalny cel wzrostu gospodarczego na poziomie „około 5%” na rok 2023, dążąc do ożywienia drugiej co do wielkości gospodarki świata po roku. Powolny wzrost W związku z działaniami związanymi z pandemią.

Nowy cel PKB został ujawniony w niedzielę przez odchodzącego premiera Li Keqianga na początku dorocznego spotkania krajowego parlamentu narodowego, Narodowego Kongresu Ludowego (NPC), gdy Li przedstawił raport o zatrudnieniu rządu prawie 3000 delegatów w Wielkiej Sali w Pekinie . ludowy.

„Gospodarka Chin utrzymuje stałe ożywienie i wykazuje ogromny potencjał i dynamikę dalszego wzrostu” – powiedział Li w swoim przemówieniu, podkreślając skupienie się Chin na zapewnieniu stabilnego wzrostu, zatrudnienia i cen w obliczu globalnej inflacji.

Według raportu o zatrudnieniu w ubiegłym roku gospodarka dodała ponad 12 milionów miejsc pracy w miastach, a stopa bezrobocia w miastach spadła do 5,5%.

Chiny opublikowały również swój roczny budżet wojskowy na 2023 r., który wzrośnie o 7,2% do około 1,55 biliona juanów (224 mld USD), zgodnie z projektem raportu budżetowego opublikowanym wraz z otwarciem NPC.

W obliczu rosnących napięć geopolitycznych roczny wzrost wydatków wojskowych przekroczył 7 proc. Regionalny wyścig zbrojeń. Podobnie jak w innych ostatnich latach, liczba ta jest poniżej istotnej indeksowo dwucyfrowej ekspansji.

„Siły zbrojne powinny zintensyfikować szkolenie i gotowość wojskową, wypracować nowy wojskowy kierunek strategiczny, poświęcić więcej energii na szkolenie w warunkach bojowych i podjąć dobrze skoordynowane wysiłki w celu wzmocnienia operacji wojskowych we wszystkich kierunkach i domenach” – czytamy w oświadczeniu misji Li.

Docelowy PKB i wydatki wojskowe będą uważnie obserwowane podczas obrad w dniu otwarcia, zwłaszcza że docelowa liczba PKB jest obserwowana w tym roku, gdy Chiny wychodzą z napiętej gospodarczo polityki zero-covid. Nowa liczba wydaje się umiarkowana w stosunku do tego, co niektórzy analitycy przewidywali, że będzie bardziej solidną perspektywą na nadchodzący rok.

READ  Rosyjski pocisk uderzył w budynek mieszkalny w Dnieprze na Ukrainie, zabijając 5 osób

Spotkanie NPC jest ważnym corocznym wydarzeniem politycznym, które odbywa się równolegle ze spotkaniem najwyższego politycznego komitetu konsultacyjnego w Chinach. Wydarzenia te nazywane są dwiema sesjami.

Będą to pierwsze dwie sesje od inauguracji chińskiego prezydenta Xi Jinpinga Trzeci termin, który narusza protokół w hierarchii Komunistycznej Partii Chin w październiku. Xi wkrótce rozpocznie swoją trzecią kadencję jako prezydent, w dużej mierze uroczyste stanowisko podczas kongresu.

Premier Chin Li Keqiang przemawia podczas sesji otwierającej Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (NPC) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, niedziela, 5 marca.

Ożywienie ekonomiczne

Oczekuje się, że PKB Chin wzrośnie o zaledwie 3% w 2022 r., w dużej mierze nie osiągając oficjalnego celu wynoszącego „około 5,5%” z powodu przedłużających się ograniczeń Covid. Jest to druga najniższa roczna stopa wzrostu od 1976 r., po 2020 r. – początkowych wybuchach Covid-19. Prawie sparaliżował gospodarkę.

W grudniu, po partii komunistycznej Skończyło się nagle Jej polityka zero-covid spowodowała ogromną falę infekcji, która przetoczyła się przez kraj, paraliżując łańcuchy dostaw i fabryki. w zamieszaniu. Zaczęły się jednak pojawiać zakłócenia zniknie W styczniu ożywienie gospodarcze przyspieszyło w zeszłym miesiącu.

Oficjalne dane opublikowane w środę pokazały chińskie fabryki To był wspaniały miesiąc Luty pokazał, jak szybko odbiła się aktywność gospodarcza po zakończeniu fali Covid-19 od prawie 11 lat. Usługi i budownictwo osiągnęły najlepsze wyniki w ciągu dwóch lat.

Moody’s Investors Service podniósł swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Chinach do 5% zarówno w latach 2023, jak i 2024, z 4% poprzednio, powołując się na silniejsze niż oczekiwano ożywienie w krótkim okresie.

Analitycy przewidują trudną drogę do ożywienia Chin w nagłówkach światowych gazet, co mogło znaleźć odzwierciedlenie w ogłoszonym w niedzielę konserwatywnym celu na 2023 rok.

Będzie globalna gospodarka W tym roku nastąpi dalsze osłabienie Ponieważ rosnące stopy procentowe i rosyjska wojna na Ukrainie nadal utrudniają operacje, oszacował w styczniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy Globalny wzrost zwolni z 3,4% w 2022 r. do 2,9% w 2023 r.

READ  Ryan Garcia z KO z Kervonda Davis brutalnym strzałem w ciało w 7. miejscu

We wtorek Chiny opublikują dane dotyczące importu i eksportu za pierwsze dwa miesiące roku, dając wgląd w popyt na światowy handel.

Podczas kongresu zostanie odsłonięty nowy komitet ekonomiczny rządzącej partii komunistycznej, w skład którego wchodzą różni ministrowie i szefowie finansów, wraz z innymi kluczowymi nominacjami – wybranymi już przez kierownictwo partii komunistycznej – i zatwierdzonymi. Następca premiera Lee zostanie formalnie mianowany podczas spotkania, które potrwa do 13 marca.

Pokonując coraz większą gamę wyzwań, w tym powolną konsumpcję, rosnące bezrobocie, historyczny kryzys na rynku nieruchomości i rosnące napięcia ze Stanami Zjednoczonymi w związku z barierami technologicznymi, nowy blok gospodarczy stanie przed trudnym zadaniem ożywienia chińskiej gospodarki.

Wydatki wojskowe

Wzrost planowanych wydatków na obronę o 7,2% jest pierwszym od dekady wzrostem tempa wzrostu budżetu przez trzy kolejne lata. Komunistyczna Partia Chin, która rządzi wyspiarską demokracją, uważa ją za swoją własną, chociaż nigdy nie rządziła.

Chiny są teraz pod kontrolą Największa marynarka świata Stale rozwija się i rozwija swoje okręty podwodne o napędzie atomowym oraz myśliwce stealth.

Przewiduje się, że budżet wojskowy wzrośnie o 7,1% do 1,45 biliona juanów w 2022 r., w porównaniu z 6,8% w roku poprzednim. Wydatki Chin na obronność wzrosły w 2015 roku o dwucyfrowe wartości procentowe.

Chińscy urzędnicy wielokrotnie starali się przedstawiać swoje wydatki wojskowe jako uczciwe w porównaniu z innymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone – co jest częścią wysiłków Chin, aby przedstawiać się jako pokojowe mocarstwo pomimo agresji w regionie. Militaryzacja Morza Południowochińskiego i intensywne patrole wokół Tajwanu.

Podczas konferencji prasowej w sobotę przed dniem otwarcia rzecznik NPC Wang Zhao powiedział, że budżet obronny Chin utrzymuje „stosunkowo umiarkowane i rozsądne tempo wzrostu”.

„Wydatki Chin na obronność jako procent PKB pozostają stabilne od lat. Są niższe niż średnia światowa i zasadniczo pozostają stabilne” – powiedział Wang.

READ  Aktualizacje na żywo turnieju kobiet NCAA, wyniki, skróty: Karolina Południowa vs. Wskazówki stanu Oregon dotyczące elitarnej pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *