Hollywoodzcy aktorzy dołączają do scenarzystów, by strajkować o północy

LOS ANGELES, 13 lipca (Reuters) – Hollywoodzcy aktorzy rozpoczną strajk o północy w czwartek, dołączając do scenarzystów filmowych i telewizyjnych, którzy strajkują od maja po zerwaniu rozmów ze studiami.

Studia stoją teraz w obliczu pierwszego podwójnego strajku od 63 lat, zmuszając wiele wstrzymań produkcji w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Bliźniacze strajki powiększyłyby szkody gospodarcze spowodowane strajkami pisarzy, zadając kolejny cios branży zmagającej się ze zmianami w swojej działalności.

SAG-AFTRA — największy związek w Hollywood, reprezentujący 160 000 aktorów filmowych i telewizyjnych — oraz Writers Guild of America (WGA) zobowiązały się do podwyższenia wynagrodzenia podstawowego i resztek w erze telewizji strumieniowej oraz zapewnienia, że ​​ich praca nie zostanie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. (AI).

Związek aktorów ogłosił na konferencji prasowej w czwartek, że strajk rozpocznie się o północy po tym, jak jego rada krajowa jednogłośnie zezwoliła na strajk.

Fran Drescher, była gwiazda programu telewizyjnego „The Nanny” i prezes SAG-AFTRA, nazwała odpowiedzi wytwórni na obawy aktorów „lekceważące i lekceważące”.

„Jestem zszokowany sposobem, w jaki jesteśmy traktowani przez ludzi, z którymi prowadzimy interesy” – powiedział Drescher. „Nie mogę uwierzyć, jak daleko jesteśmy od siebie w tak wielu sprawach.

Sojusz Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP), związek zawodowy negocjujący w imieniu Netflix Inc (NFLX.O), Walt Disney Co (DIS.N) i innych, powiedział, że jest „bardzo rozczarowany, że SAG-AFTRA zdecydował wycofać się z negocjacji.

Grupa stwierdziła, że ​​między innymi zapewniła najwyższy procentowy wzrost poziomu płacy minimalnej od 35 lat, „znaczące podwyżki” limitów składek emerytalnych i zdrowotnych oraz 76% wzrost zagranicznych pozostałości wypłacanych z wysokobudżetowych programów strumieniowych.

Studia przedstawiają „ekscytującą propozycję sztucznej inteligencji, która zachowuje cyfrowe podobizny aktorów” – powiedział AMPTP. Aktorzy obawiają się, że ich obrazy cyfrowe mogą zostać wykorzystane bez ich zgody lub odpowiedniego wynagrodzenia.

READ  Yellen ostrzega przed „kryzysem konstytucyjnym” w związku z impasem w pułapie zadłużenia USA

„Zamiast kontynuować negocjacje, SAG-AFTRA zobowiązała nas do obrania kursu, który pogłębi trudności finansowe tysięcy osób, których utrzymanie zależy od branży” – powiedział AMPTP.

Szkoda ekonomiczna

Strajk około 11 500 scenarzystów spowodował, że wieczorne talk-show telewizyjne stały się niekończącymi się powtórkami, zakłócił znaczną część produkcji jesiennego sezonu telewizyjnego i wstrzymał prace nad wysokobudżetowymi filmami.

Grafika Reutera

Strajk SAG-AFTRA, który reprezentuje aktorów od aktorów drugoplanowych po największe hollywoodzkie gwiazdy filmowe, skutecznie zamknąłby pozostałe amerykańskie produkcje filmowe i telewizyjne.

Uniemożliwiłoby to również wiele zagranicznych zdjęć z udziałem talentów SAG-AFTRA, takich jak kontynuacja „Gladiatora” Paramount Pictures, którą reżyser Ridley Scott nakręcił w Maroku i na Malcie.

Niektóre prace produkcyjne, które nie angażują artystów SAG-AFTRA, mogą być kontynuowane, na przykład badanie lokalizacji lub edycja postprodukcyjna. Jednak utrata aktorów, którzy nie promują swoich filmów lub programów telewizyjnych podczas strajku, wywrze większą presję na domy mediowe, aby znalazły rozwiązania.

Hollywood nie spotkało się z równoczesnymi strajkami od 1960 roku, kiedy to członkowie WGA i Gildii Aktorów Ekranowych odeszli z pracy w walce o pozostałości po filmach sprzedawanych sieciom telewizyjnym.

Przemawiając do zgromadzenia potentatów medialnych i technologicznych w kurorcie w Idaho, dyrektor generalny Disneya Bob Iger powiedział w czwartek CNBC, że związki pisarzy i aktorów mają nierealistyczne oczekiwania.

„To dla mnie bardzo niepokojące” – powiedział Iger, zauważając, że branża rozrywkowa nadal wychodzi z pandemii COVID-19. „To najgorszy czas na świecie, aby dodać do tych zakłóceń”.

Rozwój ery transmisji strumieniowej utrudnił zarabianie na życie, zwłaszcza wielu tysiącom członków SAG-AFTRA, którzy nie są powszechnie znani.

READ  Lakers wybierają Broniego Jamesa w drafcie NBA, łącząc go z LeBronem Jamesem

„Musisz zarabiać 26 000 dolarów rocznie, aby zakwalifikować się do ubezpieczenia zdrowotnego, a wiele osób osiąga ten próg, płacąc resztę” – powiedział aktor Matt Damon w środę na imprezie promocyjnej filmu „Oppenheimer”. „Pieniądze się zarabia i należy je przeznaczyć na opiekę nad tymi, którzy są na marginesie”.

Jednak wiele usług przesyłania strumieniowego nie przyniosło jeszcze zysków, nawet po tym, jak firmy wydają miliardy dolarów na programowanie, aby przyciągnąć klientów.

Disney, Comcast Corp (CMCSA.O) NBCUniversal i Paramount Global (PARA.O) straciły setki milionów dolarów na streamingu w ostatnim kwartale. Jednocześnie wzrost popularności wideo online obniżył przychody z reklam telewizyjnych, ponieważ tradycyjna widownia telewizyjna kurczy się, a sprzedaż biletów do filmów pozostaje poniżej poziomu sprzed pandemii.

Grafika Reutera

Strajk WGA przetoczył się przez Kalifornię i nie tylko, uderzając w firmy cateringowe, dostawców rekwizytów i inne osoby, które w biznesie polegają na hollywoodzkich produkcjach. Oczekuje się, że szkody gospodarcze rozprzestrzenią się po strajku aktorów w piątek.

Sieci nadawcze ogłosiły już jesienne harmonogramy z reality show, na które strajki nie miały wpływu.

Zgłoszone przez Lisę Rich; Dodatkowe raporty Jonathana Allena, Dana Chmielewskiego i Marie-Louise Kumuchian; Montaż: Mark Porter i Bill Bergrod

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *