Misja SpaceX zaczyna się od byłego astronauty NASA i trzech płacących klientów

Uwaga redaktora: Zapisz się do CNN Biuletyn naukowy teorii cudów. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomach naukowych i nie tylkoCNN

Rakieta SpaceX wystartowała w niedzielne popołudnie z Florydy na pokładzie odznaczonego byłego astronauty NASA i trzech płacących klientów. Załoga spędziła tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ich misja, zorganizowana przez Axiom Space z Houston, jest drugą całkowicie prywatną misją do placówki orbitalnej. Misja o nazwie AX-2 przejdzie do historii, ponieważ badaczka komórek macierzystych Rayana Barnawi z Arabii Saudyjskiej zostaje pierwszą kobietą w kosmosie.

Załogi weszły na pokład rakiety SpaceX w niedzielne popołudnie, gdy urzędnicy pogodowi uważnie monitorowali burze. Gdy Floryda wkracza w letnią porę deszczową, znalezienie pięknych warunków do wystrzelenia rakiet może być nie lada wyzwaniem.

Jednak urzędnicy pogodowi ostatecznie zgodzili się na start, chociaż rakieta SpaceX Falcon 9 ożyła, wysyłając kapsułę Crew Dragon i jej czterech pasażerów na orbitę.

Oczekuje się, że zespół spędzi następne 16 godzin na pokładzie Smoka Załogowego, który swobodnie wleci na orbitę Ziemi, wykonując ostrożne manewry w celu dokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Statek kosmiczny powinien zadokować do laboratorium na orbicie o godzinie 9:24 w poniedziałek.

Misja AX-2 jest jedną z serii misji, które Axiom Space i NASA mają nadzieję, że będą nadal zachęcać sektor prywatny do udziału w lotach kosmicznych — zwłaszcza na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdzie znajduje się stacja kosmiczna.

Zespołem AX-2 kieruje była astronautka NASA Peggy Whitson, lat 63, obecnie pracownik Axiom. Dzięki tej misji Whitson została pierwszą kobietą dowodzącą prywatnym statkiem kosmicznym.

Jednym z trzech płatnych klientów, do których dołącza, jest John Shofner, Amerykanin, który dorobił się fortuny w międzynarodowym biznesie telekomunikacyjnym i założył firmę sprzętową Dura-Line Corp.

Arabia Saudyjska wysłała dwóch obywateli do lotu: Barnawiego i Ali Alkarni, pilota myśliwca w Królewskich Siłach Powietrznych Arabii Saudyjskiej.

READ  Rynki azjatyckie spadły po tym, jak Credit Suisse zaczął pożyczać miliardy

„Jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że ​​mogę reprezentować marzenia i nadzieje wszystkich ludzi w Arabii Saudyjskiej i wszystkich kobiet w domu” – powiedziała Barnawi. powiedział Reporterzy z zeszłego tygodnia.

Po dokowaniu kapsuły Crew Dragon w poniedziałek rano załoga AX-2 dołączy do siedmiu astronautów już przebywających na stacji kosmicznej.

Pasażerowie AX-2 będą pracować z obecnymi członkami załogi przez około osiem dni. W tym czasie będą pracować nad szeregiem ponad 20 badań i projektów naukowych, w tym komórek macierzystych i innych. Badania biomedyczne.

To pierwszy powrót Whitsona w kosmos od 2017 roku. Jego rozległe doświadczenie na stacji uczyniło go rekordzistą Ameryki pod względem większości dni spędzonych w kosmosie i zajmuje ósme miejsce na liście wszechczasów.

Powiedział, że Whitson latał na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz i promu kosmicznego NASA, ale przygotowania do tej misji były „oczywiście inne”, ponieważ obejmowały szkolenie w zakresie obsługi smoka załogi SpaceX, który będzie latał tylko astronautami od 2020 roku.

„Jednym z największych wyzwań dla mnie było nauczenie się tego konkretnego statku kosmicznego” – powiedział. „Ale naprawdę mi się podobało”.

Barnawi i Alkarni to drugi i trzeci Saudyjczyk, który odbył podróż w kosmos. Pierwszy był księcia sułtana bin SalmanaW 1985 roku spędził około tygodnia na promie kosmicznym NASA.

Chociaż więzi między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską pozostają silne, Arabia Saudyjska spotkała się z falą krytyki ze strony administracji Bidena i Kongresu w związku z przestrzeganiem praw człowieka.

Alkarni powiedział, że uważa udział Arabów w podróżach kosmicznych za „wielką okazję” do promocji regionu.

Niesie w sobie wielkie przesłanie. … Trzymamy się za ręce, pracujemy razem dla dobra ludzkości i staramy się wprowadzać innowacje” – powiedział podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu.

To nie pierwszy raz, kiedy ludzie wyruszają w kosmos. Firma o nazwie Space Adventures pośredniczyła w kilku takich wycieczkach na stację kosmiczną na początku XXI wieku, rezerwując przejażdżki na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz dla zamożnych poszukiwaczy mocnych wrażeń.

READ  Powitanie na czerwonym dywanie w Serbii dla chińskiego Xi Jinpinga

Axiom wprowadził ten model biznesowy do Stanów Zjednoczonych, współpracując ze SpaceX w celu zbudowania infrastruktury umożliwiającej dotarcie klientów na stację kosmiczną. Pierwsza misja firmy, AX-1, wystartowała w kwietniu 2022 r. i była pierwszą prywatną cywilną stacją kosmiczną, która przeleciała z ziemi USA.

Celem Axiom jest uczynienie tych podróży rutynowymi, dając nieprofesjonalnym astronautom więcej możliwości doświadczania podróży kosmicznych. Podczas zapowiedzi konferencji prasowej Derek Hassmann, szef koordynacji misji i operacji w Axiom Space, powiedział, że jego firma spodziewa się większej liczby klientów sponsorowanych przez rząd, takich jak pasażerowie AX-2 z Arabii Saudyjskiej.

„Rządowi astronauci są naprawdę kluczową częścią naszego biznesplanu” – powiedział. „Na początku programu… nie byliśmy pewni, jaka będzie równowaga między osobami prywatnymi a astronautami rządowymi, ponieważ nic takiego nigdy nie zostało zrobione. Ale rząd… stało się dla nas jasne, że rynek jest ważny i poważnie go śledzimy.

Kierownictwo Axiom przewiduje kontynuację prywatnych lotów kosmicznych po wycofaniu stacji kosmicznej, co według NASA nastąpi w latach 30. XX wieku. Jeden wiele USA Firmy o to walczą Zbuduj nową, prywatną stację kosmiczną. Jest to wspierana przez NASA inicjatywa, której celem jest promowanie udziału sektora prywatnego bliżej domu, aby agencja mogła skupić się na inwestowaniu w eksplorację kosmosu.

Załoga AX-2 będzie współpracować z profesjonalnymi astronautami na stacji kosmicznej, choć będą działać według różnych harmonogramów. Na pokładzie będą polegać na istniejącej załodze, która pokaże im liny, w tym kuchnię i łazienkę. Według Hausmanna niektóre obszary, takie jak śluza używana przez astronautów do spacerów kosmicznych, będą niedostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *