Musk przedstawia scenariusz recesji Tesli: koszty wycofania

26 stycznia (Reuters) – Elon Musk ma podręcznik dla Tesli (TSLA.O) Wierzy, że nastąpi „poważna” recesja: wywieranie presji na konkurentów za pomocą obniżonych cen naklejek i cięcia kosztów na wszystko, od części po logistykę.

Podczas telekonferencji w celu omówienia wyników Tesli za czwarty kwartał, Musk i inni dyrektorzy nakreślili plany zmiany cen producenta pojazdów elektrycznych (EV) po obniżeniu cen nawet o 20%, co niektórzy analitycy uważają za pierwszy strzał wojny cenowej . .

Część planu obejmuje rozszerzenie produkcji w nowych fabrykach Tesli w Berlinie i Austin w Teksasie oraz zwiększenie krajowej produkcji akumulatorów firmy ze względu na ekonomię skali, powiedzieli kierownictwo.

Ale dyrektor finansowy Zachary Kirkhorn powiedział, że firma „uderzy we wszystkie inne obszary przekroczenia kosztów i kosztów narosłych przez lata niepewności związanej z Covid”.

Powiedział, że oznacza to prowadzenie fabryk Tesli w sposób szczuplejszy z mniejszą liczbą pozycji w zapasach, obniżenie kosztów wysyłki i logistyki oraz negocjowanie niższych cen części.

Wśród swoich dostawców Tesla kupuje akumulatory od japońskiego Panasonica (6752.D) i chiński CATL (300750.SZ)i pozyskała ogromne prasy, których używała, od włoskiej grupy ITRA, aby zmniejszyć koszty i złożoność produkcji.

Na podstawie danych zebranych z sedanów Tesli Model 3 i SUV-ów Model Y firma stwierdziła, że ​​obniża koszty, przeprojektowując komponenty akumulatorów i układów silnika elektrycznego oraz usuwając funkcje, z których właściciele nie korzystają.

Bill Russo, założyciel chińskiej firmy konsultingowej AutoMobility, powiedział, że Tesla już osiągnęła wzrost konkurencyjności kosztowej, biorąc stronę od producentów elektroniki użytkowej i wprowadzając uproszczone projekty sprzętu dla swoich pojazdów elektrycznych.

„Możesz zrekompensować część marży spowodowanej cenami dzięki dużej skali i prostej architekturze elektronicznej” – powiedział Russo. „W ten sposób próbują wygrać mecz”.

Tymczasem Kirkhorn powiedział, że koszt litu w bateriach EV będzie wyższy w 2023 roku niż w zeszłym roku, uderzając w rywali Tesli, którzy wciąż tracą pieniądze na pojazdach elektrycznych.

READ  Alito mówi, że Dobbs Leaker nie jest konserwatystą, ale nie chce wymieniać nazwisk

„Domyślam się, że jeśli recesja będzie poważna, a myślę, że prawdopodobnie będzie, ale uważam, że tak nie jest, doprowadzi to do znaczącej redukcji wszystkich naszych kosztów produkcji” – powiedział Musk. „Tak więc spodziewamy się deflacji w naszych kosztach wejściowych, co doprowadzi do, tak, lepszych marż”.

Rentowność jest kluczem

Tesla powiedział we wtorek, że zainwestuje Ponad 3,6 miliarda dolarów Planuje rozbudowę swojego kompleksu fabrycznego w Nevadzie i zwiększenie produkcji ogniw akumulatorowych, aby wyprodukować ilość wystarczającą do zasilenia 2 milionów pojazdów rocznie.

Tesla przewiduje, że w tym roku sprzeda 1,8 miliona pojazdów elektrycznych, co oznacza wzrost sprzedaży o 37%. Ta roczna liczba może sięgać nawet 2 milionów pojazdów, nie licząc wstrząsów zewnętrznych, powiedział Musk.

Jej akcje wzrosły w czwartek o prawie 7% w obrocie przedsesyjnym.

Tesla osiągnęła średni zysk w wysokości 9100 USD na pojazd sprzedany w czwartym kwartale, co oznacza spadek o 6% w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wciąż wyższy niż u uznanych rywali. Zysk Tesli w trzecim kwartale był siedmiokrotnie większy niż Toyota Motor Corp (7203.D)Na przykład.

Tesla na początku tego miesiąca obniżyła ceny nawet o 20%, rozszerzając zakres swojej oferty, która kwalifikuje się do ulg podatkowych w wysokości 7500 USD na pojazd w USA.

Ale analitycy skupili się na tym, jak Tesla może utrzymać kluczową miarę rentowności, marżę brutto ze sprzedaży pojazdów, z wyłączeniem długów.

Kirkhorn powiedział, że wskaźnik ten wzrośnie o ponad 20% do 2023 r., a średnia cena jego pojazdów przekroczy 47 000 USD, nawet po uwzględnieniu rabatów. Dla porównania, według Kelly Blue Book, średnia cena nowego pojazdu na rynku amerykańskim w grudniu wyniosła ponad 49 500 USD.

Cięcie kosztów jest również kluczem do kolejnej fazy ekspansji Tesli, którą Musk zasugerował, że firma przedstawi ją podczas marcowego dnia inwestora: plany niedrogiego pojazdu elektrycznego, którego analitycy spodziewają się kosztować mniej niż 35 000 USD.

READ  OPEC+ ogłasza niespodziewane cięcia produkcji ropy

„Podczas gdy konkurencja w przestrzeni pojazdów elektrycznych wciąż się zaostrza, inwestycje Tesli w wydajność elektryczną i technologię akumulatorów utrudniają dogonienie w krótkim okresie” – stwierdzili analitycy z Cowen and Company.

Tesla planuje wypuścić zaktualizowaną wersję sedana Model 3 o nazwie kodowej „Highland” jeszcze w tym roku, koncentrując się częściowo na niższych kosztach produkcji, podał Reuters.

Średni koszt firmy na pojazd w czwartym kwartale, w tym wszystkie rodzaje wydatków, wyniósł prawie 44 000 USD.

„Cena naprawdę ma znaczenie. Jest wielu ludzi, którzy chcą kupić Teslę, ale nie mogą sobie na to pozwolić” – powiedział Musk.

Reportaż Kevina Królickiego w Singapurze i Abirub Roy w San Francisco; Dodatkowe raporty Norihiko Shirouzu w Pekinie, Evy Mathews w Bangalore; Montaż autorstwa Kennetha Maxwella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *