Najpierw w CNN: tajne dokumenty znalezione w domu Pence’a w Indianie


Waszyngton
CNN

Prawnik byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a znalazł w zeszłym tygodniu kilkanaście dokumentów oznaczonych jako tajne w domu Pence’a w Indianie i przekazał te tajne akta FBI, jak poinformowało CNN wiele źródeł zaznajomionych ze sprawą.

FBI i Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości zaczęły przeglądać dokumenty i dowiedzieć się, w jaki sposób trafiły do ​​domu Pence’a w stanie Indiana.

Tajne dokumenty zostały odkryte przez jednego z prawników Pence’a w nowym domu byłego wiceprezydenta w Carmel w stanie Indiana. Znaleziono w prywatnym biurze i domu prezydenta Joe Bidena, podają źródła. Odkrycie następuje po tym, jak Pence wielokrotnie powtarzał, że nie ma żadnych tajnych dokumentów.

Nie jest jeszcze jasne, czego dotyczą dokumenty ani jaka jest ich wrażliwość lub klauzula tajności.

Zespół Pence’a ogłosił we wtorek odkrycia przywódcom Kongresu i powiązanym grupom.

Pence poprosił swojego adwokata o przeszukanie jego domu z najwyższą ostrożnością w kontaktach z materiałami niejawnymi. Adwokat, Matt Morgan, przejrzał cztery pudła przechowywane w domu Pence’a w zeszłym tygodniu i znalazł niewielką liczbę dokumentów z tajnymi oznaczeniami, podają źródła.

Prawnik Pence’a natychmiast zaalarmował Archiwa Narodowe, podają źródła. Z kolei archiwum poinformowało Departament Sprawiedliwości.

Prawnik Pence’a powiedział CNN, że tego wieczoru FBI zażądało dokumentów z tajnymi tożsamościami i że Pence się zgodził. Adwokat powiedział, że agenci z biura terenowego FBI w Indianapolis zabrali dokumenty z domu Pence’a.

W poniedziałek zespół prawny Pence’a zabrał pudła do Waszyngtonu i przekazał pozostałe materiały Archiwom w celu przeglądu zgodnie z ustawą o aktach prezydenckich.

W List Greg Jacobs, przedstawiciel Pence’a ds. archiwów, napisał do National Archives, do którego dotarło CNN, że „niewielka liczba dokumentów z tajnymi danymi identyfikacyjnymi” została nieumyślnie zapakowana w pudła i przetransportowana do domu wiceprezydenta.

„Wiceprezydent Pence nie był świadomy obecności poufnych lub tajnych dokumentów w jego prywatnej rezydencji” – napisał Jacobs. „Wiceprezydent Pence rozumie znaczenie ochrony wrażliwych i niejawnych informacji i jest gotowy i chętny do pełnej współpracy z Archiwami Narodowymi i wszelkimi odpowiednimi dochodzeniami”.

Według źródeł tajne materiały były przechowywane w pudłach, które najpierw trafiły do ​​​​tymczasowego domu Pence’a w Wirginii, zanim zostały przeniesione do Indiany. Pudła nie znajdowały się w bezpiecznym miejscu, ale były zaklejone taśmą i nie były otwierane od czasu ich spakowania, powiedział prawnik Benza. Jak podają źródła, po odnalezieniu poufnych dokumentów były one przechowywane w sejfie znajdującym się w domu.

READ  Ulewne deszcze powodują powodzie w Kalifornii, ale zapewniają wytchnienie od suszy

Pence’s Washington, DC, grupa adwokacka Biuro zostało również przeszukane, powiedział prawnik Pence’a, i nie znaleziono żadnych materiałów niejawnych ani innych dokumentów objętych ustawą o aktach prezydenckich.

Wiadomość o Pence pojawia się, gdy specjalny doradca prowadzi dochodzenie w sprawie postępowania Bidena i duetu z tajnymi dokumentami byłego prezydenta Donalda Trumpa. Rewelacje pojawiają się wśród spekulacji, że Pence przygotowuje się do ubiegania się o nominację Republikanów na prezydenta w 2024 roku.

Odkąd FBI przeszukało dom Trumpa na Florydzie w sierpniu z nakazem przeszukania materiałów niejawnych, Pence powiedział, że po odejściu ze stanowiska nie posiadał żadnych materiałów niejawnych. — Nie, według mojej wiedzy — powiedział powiedział Associated Press w sierpniu.

W listopadzie był Pence — zapytał ABC News Czy wziął jakieś tajne dokumenty z Białego Domu do swojego domu w Indianie.

– Nie – odparł Pence.

„Cóż, nie ma powodu, aby trzymać tajne dokumenty, zwłaszcza jeśli znajdują się w niezabezpieczonym obszarze” – kontynuował Pence. „Ale powiem ci, że uważam, że musi być wiele lepszych sposobów rozwiązania tego problemu niż wykonanie nakazu rewizji w prywatnej rezydencji byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych”.

Podczas gdy biuro wiceprezydenta Pence’a zazwyczaj wykonywało rygorystyczną pracę, sortując i przewracając wszelkie materiały niejawne i jawne zgodnie z ustawą o aktach prezydenckich, kiedy opuszczał urząd, wydaje się, że te niejawne dokumenty nieumyślnie wślizgnęły się w ten proces. Źródła poinformowały CNN, że przedmioty z rezydencji wiceprezydenta były zapakowane oddzielnie od osobistych dokumentów Pence’a.

Rezydencja wiceprezydenta w Obserwatorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie ma bezpieczny obiekt, w którym przetwarzane są materiały niejawne wraz z innymi zabezpieczeniami, a wiceprezydent często ma do wglądu dokumenty niejawne.

Niektóre pudła w domu Pence’a w Indianie zostały spakowane z rezydencji wiceprezydenta, a niektóre pochodziły z Białego Domu w ostatnich dniach administracji Trumpa, w tym przedmioty z ostatniej chwili. Dokumenty tak zrobiły.

Tajne dokumenty znaleziono w rezydencji Pence’a, po raz trzeci w najnowszej historii, kiedy niewłaściwie sklasyfikował materiały po opuszczeniu urzędu prezydenta lub wiceprezydenta. Zarówno Biden, jak i Trump są obecnie badani przez oddzielnych doradców specjalnych w związku z postępowaniem z materiałami niejawnymi.

READ  Masowe aresztowania nastąpiły po rozprzestrzenianiu się protestów w USA w Gazie

Źródła zaznajomione z tym procesem twierdzą, że Pence odkrył tajne dokumenty po kontrowersjach Trumpa i Bidena. sugeruje problem bardziej systemowy Związane z ustawą o materiałach niejawnych i aktach prezydenckich, która wymaga przeniesienia oficjalnych akt Białego Domu do Archiwów Narodowych po zakończeniu administracji.

W piątek FBI przeszukało dom Bidena w Wilmington w poszukiwaniu dodatkowych tajnych materiałów, znajdując bezprecedensowe sześć dodatkowych przedmiotów w domu urzędującego prezydenta. Poszukiwania są następstwem odkrycia tajnych dokumentów w prywatnym biurze Bidena w listopadzie oraz odkrycia niejawnych materiałów przez prawników Bidena w Wilmington.

Prawnicy Bidena twierdzą, że w pełni współpracują z Departamentem Sprawiedliwości w staraniach o wycofanie się ze śledztwa w sprawie Trumpa.

Wtorkowy rozwój był dobrą wiadomością dla urzędników i sojuszników administracji Bidena. Jak ujął to jeden z wyższych urzędników administracji: „To historia tylko Bidena, więc obniża temperaturę”.

Urzędnik powiedział, że jedną z nadziei jest to, że odkrycie niejawnych dokumentów w domu Pence’a posłuży podkreśleniu, że współpracownicy Bidena nie byli jedynymi winnymi pakowania tajnych dokumentów, które powinny zostać przeniesione do archiwów. Biały Dom mógłby również wykorzystać rozwój wydarzeń, aby podkreślić znaczenie tego, jak sytuacja została rozwiązana po odkryciu tajnych dokumentów, powiedział urzędnik.

Urzędnicy administracji utrzymywali, że prawnicy pracujący dla prezydenta postąpili słusznie, natychmiast powiadamiając archiwa o odkryciu tajnych dokumentów na początku listopada. Zespół.

FBI uzyskało w sierpniu nakaz przeszukania kurortu Mar-a-Lago należącego do Trumpa. Śledczy federalni podjęli tę akcję, ponieważ wierzyli, że Trump nie przekazał wszystkich tajnych materiałów pomimo wezwania do sądu, a akta w Mar-a-Lago były przenoszone.

Jednak zespół prawny Trumpa również uznał rozwój Pence’a za korzystny dla byłego prezydenta, według źródła zaznajomionego ze sprawą. Chociaż okoliczności różnią się w każdym przypadku, członkowie jego zespołu prawnego uważają, że rozwój wydarzeń utrudni uzasadnienie wniesienia oskarżenia przeciwko któremukolwiek z nich, podało źródło.

„Wszyscy są teraz w jakiś sposób powiązani” – powiedziało źródło, odnosząc się do Pence’a, Bidena i Trumpa.

Pence powiedział Larry’emu Kudlowowi w wywiadzie dla Fox Business na początku tego miesiąca, że ​​otrzymał codzienną odprawę prezydenta w rezydencji wiceprezydenta.

READ  Studenci, którzy są „niewidzialni” w debacie akcji afirmatywnej

„Wstanę wcześnie. Pójdę w bezpieczne miejsce, gdzie mój doradca wojskowy położył te tajne materiały. Wyciągnę je i przejrzę” – powiedział Pence. Zwrócę to. Weszli do tego, co powszechnie nazywa się spalonym ciastem. Doradca wojskowy zbiera i niszczy te tajne materiały — to samo dotyczy materiałów, które dostaję w Białym Domu.

Przywódcy Kongresu w obu partiach byli zszokowani nowymi rewelacjami, że Pence prowadził tajne akta w swoim domu.

„Nie rozumiem tego” – powiedział przewodniczący senatu sądownictwa Dick Durbin.

„Najważniejsze jest to, że nie wiem, jak to się stało, i musimy dotrzeć do sedna” – powiedział senator. — powiedziała Lindsay Graham. „Ani przez chwilę nie wierzę, że Mike Pence celowo próbuje zagrozić bezpieczeństwu narodowemu. Ale tutaj mamy problem.

Przewodniczący Izby Reprezentantów ds. Zagranicznych, Michael McCaul, odpowiedział na rozwój sytuacji, nazywając go „niedopuszczalnym”.

„Niezależnie od tego, czy jesteś przewodniczącym komitetu, prezydentem lub wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, nie wiem, co ci powiedzieć poza tym, że jest to zabronione. Przez całą moją karierę zajmowałem się tajnym światem; Nie rozumiem ludzi, którzy zabierają te dokumenty do domu. Nie można tego robić. Jeśli tak, należy mieć przeznaczony sejf do przechowywania i odpowiednią teczkę do przenoszenia. Nie znam wszystkich fakty tutaj” – powiedział republikanin z Teksasu.

Przewodniczący House Oversight James Comer, republikanin z Kentucky, który badał tajne dokumenty Bidena, powiedział w oświadczeniu, że Pence powiedział mu o tajnych dokumentach znalezionych w jego domu.

„Zgodził się w pełni współpracować z nadzorem Kongresu i jeśli mamy jakieś pytania w tej sprawie”, powiedział Comer, dodając, że otwartość Pence’a była „jaskrawo kontrastująca” z odpowiedzią administracji Bidena na Kongres w sprawie dokumentów niejawnych. Raport Gomera nie wspomniał o tajnych dokumentach Trumpa.

Jednak były prezydent stanął we wtorek w obronie Pence’a. „Mike Pence jest niewinnym człowiekiem. Nigdy świadomie nie zrobił nic nieuczciwego w swoim życiu. Zostaw go w spokoju!!!” – napisał Trump na swoim koncie w mediach społecznościowych.

Korekta: Wcześniejsza wersja tej historii błędnie przedstawiła pojawienie się Pence’a w Fox Business. Został zaktualizowany o więcej szczegółów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *