Powszechne chemikalia domowe powiązane z uszkodzeniem mózgu

Naukowcy odkryli, że powszechnie stosowane chemikalia stosowane w gospodarstwie domowym mogą uszkadzać komórki mózgowe zwane oligodendrocytami, które mogą być powiązane z chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane i autyzm. Analizując ponad 1800 substancji chemicznych, zidentyfikowali jako szkodliwe środki opóźniające palenie fosforoorganiczne i czwartorzędowe związki amoniowe. Odkrycia te, które wymagają dalszych badań, podkreślają pilną potrzebę dalszych badań nad wpływem tych substancji chemicznych na zdrowie mózgu i opracowaniem środków ograniczających narażenie.

Nowe badania wskazują, że chemikalia znajdujące się w niezliczonych produktach gospodarstwa domowego mogą uszkadzać wyspecjalizowane komórki mózgowe.

Zespół naukowców z Case Western Reserve University School of Medicine dostarczył nowych informacji na temat zagrożeń, jakie niektóre powszechnie stosowane chemikalia domowe stanowią dla zdrowia mózgu. Sugerują, że chemikalia znajdujące się w szerokiej gamie produktów, od mebli po produkty do włosów, mogą być powiązane z chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane i zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Paula Carpentera

Pal Desar. Źródło: Uniwersytet Case Western Reserve

Problemy neurologiczne dotykają miliony ludzi, ale tylko ułamek może mieć podłoże genetyczne, co wskazuje, że nieznane czynniki środowiskowe w istotny sposób przyczyniają się do chorób neurologicznych.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Neuronauka naturalnaNiektóre popularne chemikalia domowe specyficznie wpływają na oligodendrocyty mózgu – wyspecjalizowany typ komórek, które tworzą osłony ochronne wokół komórek nerwowych.

„Utrata oligodendrocytów leży u podstaw stwardnienia rozsianego i innych chorób neurodegeneracyjnych” – stwierdził główny badacz badania Paul Tesser, dr Donald i Ruth Weber Goodman, profesor innowacyjnych terapii i dyrektor Instytutu Nauk Glialnych w Szkole Medycznej. „Teraz pokazujemy, że określone chemikalia w produktach konsumenckich bezpośrednio szkodzą oligodendrocytom, stanowiąc wcześniej nierozpoznany czynnik ryzyka chorób neurodegeneracyjnych”.

Substancje chemiczne wywołujące lęk i ich skutki

Biorąc pod uwagę fakt, że nie przeprowadzono wystarczająco dokładnych badań nad wpływem substancji chemicznych na zdrowie mózgu, badacze przeanalizowali ponad 1800 substancji chemicznych, na które narażony jest człowiek. Zidentyfikowali fosforoorganiczne środki zmniejszające palność i czwartorzędowe związki amoniowe jako selektywnie uszkadzające oligodendrocyty.

READ  Prawnicy Bidena znaleźli tajne materiały w jego byłym biurze

Często stosuje się czwartorzędowe związki amoniowe, ponieważ występują w wielu produktach higieny osobistej i środkach dezynfekcyjnych. COVID 19 Rozpoczęły się epidemie, a ludzie w dalszym ciągu byli narażeni na działanie tych chemikaliów. Wiele urządzeń elektronicznych i mebli zawiera środki zmniejszające palność fosforoorganiczne.

Naukowcy wykorzystali w laboratorium układy komórkowe i organoidowe, aby wykazać, że czwartorzędowe związki amoniowe powodują śmierć oligodendrocytów, podczas gdy fosforoorganiczne środki zmniejszające palność zapobiegają dojrzewaniu oligodendrocytów.

Konsekwencje dla zdrowia człowieka

Wykazali, jak te same substancje chemiczne uszkadzają oligodendrocyty w rozwijających się mózgach myszy. Naukowcy powiązali także narażenie na jedną z substancji chemicznych z gorszymi wynikami neurologicznymi u dzieci w całym kraju.

Erin Cohn

Erin Cohn. Źródło: Erin Cohn

„Odkryliśmy, że oligodendrocyty – ale nie inne komórki mózgowe – są zaskakująco wrażliwe na czwartorzędowe związki amoniowe i fosforoorganiczne środki zmniejszające palność” – powiedziała Erin Cohn, główna autorka i absolwentka programu szkoleniowego dla naukowców klinicznych School of Medicine. „Zrozumienie narażenia człowieka na te chemikalia może pomóc w wyjaśnieniu brakującego ogniwa w powstawaniu niektórych chorób neurologicznych”.

Eksperci ostrzegają, że związek między tymi substancjami chemicznymi a wpływem na zdrowie mózgu wymaga dalszych badań. Przyszłe badania powinny monitorować poziomy substancji chemicznych w mózgach dorosłych i dzieci, aby określić ilość i długość narażenia potrzebną do wywołania lub pogorszenia choroby.

„Nasze odkrycia sugerują, że uzasadnione jest bardziej wszechstronne badanie wpływu tych powszechnych chemii gospodarczej na zdrowie mózgu” – stwierdził Tesser. „Mamy nadzieję, że nasza praca przyczyni się do podejmowania świadomych decyzji dotyczących działań regulacyjnych lub interwencji behawioralnych w celu zmniejszenia narażenia na chemikalia i ochrony zdrowia ludzkiego”.

Uwaga: Erin F. Cohn, Benjamin LL Clayton, Mayur Madhavan, Christine A. Lee, Sarah Jacob, Yuri Fedorov, Marissa A. Scausso, Katie Paul Friedman, Timothy J. Shaffer i Paul J. „Pervasive Environmental Chemicals Affect Oligodendrocyte Development” Teser, 25 marca 2024 r., Neuronauka naturalna.
DOI: 10.1038/s41593-024-01599-2

READ  Elon Musk mówi, że logo Twittera zostanie zmienione, ptaki zostaną wycofane

Benjamin Clayton, Mayur Madhavan, Christine Lee, Sarah Yacoub, Yuri Fedorov, Marissa Scausso, Katie Paul Friedman i Timothy Shafer są dodatkowymi badaczami współpracującymi w Case Western Reserve School of Medicine i amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

Badania zostały wsparte grantami m.in Narodowy Instytut ZdrowiaWsparcie filantropijne od Krajowego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Instytutu Medycznego Howarda Hughesa, fundacji New York Stem Cell Foundation, sTF5 Care oraz rodzin Long, Walter, Peterson, Goodman i Keller.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *