Yellen odbywa pierwszą podróż do Chin, szuka silniejszych więzi, gdy łańcuchy dostaw oddalają się od siebie

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen poleciała w tym tygodniu do Pekinu, aby sprawdzić zdolność administracji Bidena do poprawy stosunków z Chinami, realizując strategię gospodarczą mającą na celu zmniejszenie zależności amerykańskich firm od chińskich fabryk.

Jego wizyta ma miejsce, gdy ożywienie gospodarcze Chin po surowej polityce zerowej covid wykazuje oznaki słabnięcia, a administracja przygotowuje się do ogłoszenia nowych ograniczeń dotyczących inwestycji USA w chińskie branże technologiczne.

W połowie kadencji prezydenta jako przewodniczącej Departamentu Skarbu Yellen odbyła swoją pierwszą podróż do Chin. Więcej niż cztery dni od czwartku, ona Oczekuje się kilku spotkań z członkami nowego zespołu przywódców Chin w ramach wspólnych wysiłków obu krajów na rzecz zintensyfikowania rozmów na wysokim szczeblu i powstrzymania pogarszania się stosunków. Kwestie takie jak gospodarka światowa, umorzenie długów krajów rozwijających się i ewentualna współpraca w zakresie zmian klimatu będą naznaczone jego programem.

Biden mówi, że przekształca gospodarkę. Ekonomiści twierdzą, że to za wcześnie.

Obie strony mogą spierać się o plany administracji dotyczące „zmniejszenia ryzyka” w stosunkach handlowych USA z Chinami, polegając na sojusznikach w produkcji materiałów krytycznych, półprzewodników, farmaceutyków i akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Premier Chin Li Keqiang w zeszłym tygodniu potępił wysiłki Zachodu zmierzające do zmniejszenia roli Chin w globalnych łańcuchach dostaw, mówiąc, że współzależność jest „dobrą rzeczą, a nie złą rzeczą” w przemówieniu do globalnej publiczności w portowym mieście Tianjin.

David Lowinger, który pomagał koordynować amerykańsko-chińskie rozmowy gospodarcze dla administracji Obamy, powiedział: „Można powiedzieć, że Stany Zjednoczone nie próbują powstrzymać Chin, ale jest to przesłanie nie tylko odczuwane przez chiński rząd, ale także przez chińskie władze. ludzie.

Firmy amerykańskie napotykają przeszkody w opracowywaniu nowych strategii na rynek chiński

W przemówieniu wygłoszonym w kwietniu Yellen chce rozwinąć poglądy wysokiego urzędnika skarbu, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby opisać swoje plany, na temat utrzymania zdrowych więzi gospodarczych między dwiema największymi gospodarkami świata, nawet jeśli w stosunkach dominują względy bezpieczeństwa narodowego. .

Podczas pobytu w Pekinie Yellen planuje spotkać się z amerykańskimi firmami działającymi w Chinach i „bezpośrednio współpracować z Chińczykami”.

Będzie również szukał informacji na temat tego, jak nowy zespół prezydenta Chin Xi Jinpinga radzi sobie z rosnącymi wyzwaniami gospodarczymi.

READ  Granica wydaje się spokojniejsza po zniesieniu epidemicznych ograniczeń azylowych

Wzrost w Chinach spadł w ostatnich tygodniach po wzroście w pierwszym kwartale po złagodzeniu ścisłego stanowiska Xi w sprawie zerowej covid-19.

Słabość przejawia się w kraju i za granicą. Według Marka Williamsa, głównego ekonomisty ds. Azji w Capital Economics w Londynie, konsumenci, którzy spodziewali się odbicia od wydatków na ostatnie wakacje na smoczych łodziach niż w 2019 r., byli rozczarowani.

Chińskie zamówienia eksportowe zmniejszyły się trzeci miesiąc z rzędu w czerwcu, ponieważ wyższe stopy procentowe spowolniły gospodarki USA i Europy, poinformował rząd w piątek. Capital Economy poinformował, że eksport przemysłowy spadł o 15 procent w stosunku do ostatniego szczytu.

Chińska waluta, juan, zbliża się do najniższej wartości w stosunku do dolara amerykańskiego od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. Przereklamowany sektor nieruchomości, który w ostatnich latach pochłonął ogromne inwestycje, nie jest już motorem wzrostu. Obliczenia dotyczące liczby ludności wpływają na perspektywy, ponieważ populacja Chin w wieku produkcyjnym nadal się kurczy.

„Przyszłość jest niewykorzystana zarówno dla chińskich firm, jak i konsumentów” – powiedział Williams.

Chińscy urzędnicy są pod presją, aby pobudzić gospodarkę. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich kryzysów, takich jak kryzys z 2008 r., jest mało prawdopodobne, aby zrobiły one wystarczająco dużo, aby przywrócić globalne perspektywy. Najnowsza prognoza Banku Światowego przewiduje, że globalna gospodarka zwolni w tym roku do 2,1 procent z 3,1 procent w zeszłym roku.

Ożywienie wydatków konsumpcyjnych przyniesie korzyści lokalnym firmom świadczącym usługi osobiste, takim jak restauracje i kina. Urzędnicy raczej nie zwiększą wydatków na projekty infrastrukturalne, które są dużymi zakupami od krajów produkujących towary.

Wizyta sekretarza skarbu jest częścią skoordynowanej ofensywy dyplomatycznej, która rozpoczęła się w listopadzie spotkaniem prezydenta Bidena i Xi na szczycie G-20 na Bali w Indonezji i została nagle przerwana na początku tego roku przez obserwację chińskiego balonu szpiegowskiego. Przemierzając Amerykę.

Incydent ten spowodował odwołanie planowanej wizyty sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena, który ostatecznie dotarł do stolicy Chin w czerwcu. Blinken, najwyższy urzędnik USA, który odwiedził Pekin od czasu objęcia urzędu przez Bidena, spotkał się z najwyższymi urzędnikami, w tym z Xi. Uzgodnili, że wyżsi urzędnicy z obu krajów będą wymieniać dodatkowe wizyty, torując drogę do wizyty Yellen.

Specjalny wysłannik prezydenta ds. klimatu, John F. Oczekuje się, że Kerry i sekretarz ds. handlu Gina Raimondo odwiedzą Pekin jeszcze w tym roku.

READ  Amazon planuje do końca dnia zwolnić pracowników w USA, Kanadzie i Kostaryce

Prawodawcy GOP obawiają się, że Biden może być gotowy, aby pozwolić Tic Tac na dalsze działanie w USA

Nie oczekuje się jednak, by rozmowy Yellen doprowadziły do ​​jakichkolwiek postępów w stosunkach czy konkretnych porozumień.

Rzeczywiście, ambicje administracji są skromne w porównaniu z wcześniejszymi inicjatywami amerykańsko-chińskimi. Na przykład podczas spotkania Strategicznego Dialogu Gospodarczego administracji Busha w 2008 r. powstała pięciostronicowa lista 24 umów dotyczących energii, środowiska, handlu, finansów i inwestycji.

Nie oczekuje się niczego porównywalnego od obecnego nacisku dyplomatycznego – powiedział Blinken W zeszłym tygodniu miała ona na celu „przywrócenie ciągłego kontaktu” z chińskimi urzędnikami.

„Ważne jest, aby zabierali głos”, powiedział Lowinger, dyrektor zarządzający TCW Group w Los Angeles. „Uderzające jest – na wszystkich szczeblach rządów USA i Chin – jak mało się dzieje. Musimy rozmawiać i mieć relacje, w których ludzie mogą odebrać telefon.

Tego rodzaju regularne interakcje wypadły z łask w ostatnich latach, najpierw w Waszyngtonie, a potem w Pekinie.

Administracja Trumpa odrzuciła dziesięciolecia dwustronnej tradycji dialogu między USA a Chinami, twierdząc, że Chińczycy angażowali amerykańskich urzędników w niekończące się dyskusje, które nie przyniosły żadnych realnych korzyści. Zespół Trumpa zaangażował się następnie w długie negocjacje, które doprowadziły do ​​częściowej umowy handlowej w styczniu 2020 r.

Relacje ponownie się pogorszyły w pierwszych latach kadencji Bidena. W zeszłym roku przyszła kolej na Chiny, by zakwestionować wartość regularnych spotkań, ponieważ administracja sprzeciwiła się przeglądowi ceł na chińskie towary z czasów Trumpa i ujawniła nowe twarde zasady ograniczające sprzedaż zaawansowanych chipów komputerowych do Chin.

„Strona chińska miała nadzieję, że administracja Bidena złagodzi niektóre z bardziej ekstremalnych polityk Trumpa” – powiedziała Anna Ashton, dyrektor ds.

Częściowa umowa handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Tajwanem to pierwszy krok, ale Chinom nadal się to nie podoba

Wizyta Yellen będzie jej pierwszą okazją do spotkania się z wybraną drużyną Xi, której członkowie są bardziej znani ze swojej lojalności wobec przywódcy Chin niż ze znajomości gospodarki. Wyżsi urzędnicy znani swoim amerykańskim odpowiednikom, tacy jak były wicepremier Liu He, przeszli na emeryturę.

Harmonogram pracy Sekretarza Skarbu nie jest podawany do wiadomości publicznej. Ale mógłby spotkać się z Li i jednym lub kilkoma nowymi wicepremierami Chin, takimi jak powiernik Xi Ding Xuxiang z Szanghaju lub He Lifeng, ekonomista i były centralny planista, twierdzą analitycy. Będzie też okazja spotkać się z Yi Gangiem, prezesem Ludowego Banku Chin.

READ  Proces Alexa Murdocha: wideo przesłane przez Paula Murdocha jest uważane za kluczową część sprawy, twierdzą prokuratorzy

Yellen może spodziewać się ciepłego powitania w Pekinie, gdzie jest postrzegana jako sprzyjająca konstruktywnym stosunkom w czasie, gdy nastroje polityczne w Waszyngtonie są zdecydowanie wrogie Chinom.

„Ma pozytywny wizerunek w Pekinie”, powiedział Myron Brilliant, starszy doradca w Dentons Global Advisors-ASG. „Widzą ją jako pragmatyczkę w czasach, gdy jej brakuje”.

Nadal będą punkty tarcia. Amerykańskie firmy działające w Chinach skarżyły się na arbitralne działania rządu, takie jak niedawne śledztwa w sprawie dwóch amerykańskich firm konsultingowych. Urzędnicy amerykańscy ostrzegają, że chińskie prawo dotyczące kontrwywiadu, które weszło w życie 1 lipca, może zmienić zwykłe gromadzenie wywiadu gospodarczego w szpiegostwo kryminalne.

Chińscy urzędnicy mogą zadawać pytania dotyczące planu administracji dotyczącego wydania w ciągu najbliższych kilku tygodni przepisów ograniczających zagraniczne inwestycje USA w rozwój chińskiej technologii.

Zamiar administracji, aby zmniejszyć zależność USA od chińskich dostawców, może również wywołać iskry.

Administracja przyjęła hasło „redukowania ryzyka” wprowadzone przez przewodniczącą UE Ursulę von der Leyen w marcu, aby odróżnić plany USA od szerszych cięć gospodarczych, za którymi opowiadają się niektórzy jastrzębie z Waszyngtonu.

Urzędnicy administracji, w tym Yellen, opisali swój cel jako ochronę bezpieczeństwa narodowego USA poprzez zmniejszenie nadmiernej zależności od chińskich dostawców bez dążenia do pełnego rozwodu ekonomicznego. Chińscy urzędnicy twierdzą, że ograniczanie ryzyka to inne określenie rozdzielenia, które ich zdaniem wpłynie na obie gospodarki.

„Rezygnacja z ryzyka to nieszkodliwe określenie bardzo kontrowersyjnej próby uzbrojenia ich łańcuchów dostaw i zapewnienia, że ​​ich łańcuchy dostaw nie zostaną użyte przeciwko nim” – powiedział Michael Hirson, szef chińskich badań w firmie 22V Research zajmującej się wywiadem finansowym. W Nowym Jorku.

Podczas gdy Pekin narzeka na amerykańskie plany osłabienia więzi z Chinami, chiński rząd nalega również na samodzielność. Importowane towary i usługi stanowią obecnie około 17 procent chińskiej produkcji, w porównaniu z 28 procentami w 2006 roku. Bank Światowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *