Założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, został oskarżony o nowe zarzuty karne

Nowy Jork (CNN) Prokuratorzy federalni ogłosili cztery nowe zarzuty karne Sam Bankman-RoastZałożyciel kryptowalutowej platformy transakcyjnej FTX rozszerza swoją potencjalną odpowiedzialność za to, co według władz jest oszustwem wartym miliard dolarów.

Nowe zarzuty, ujawnione w czwartkowym akcie oskarżenia o ponowne rozpatrzenie sprawy, dodają do już poważnych zarzutów stojących przed tak zwanym królem kryptowalut.

„Ciężko pracujemy i tak pozostanie, dopóki sprawiedliwości nie stanie się zadość” – powiedział Damian Williams, prokurator USA w południowym dystrykcie Nowego Jorku, którego biuro prowadzi dochodzenie w sprawie upadku FTX.

Bankman-Fried został oskarżony w grudniu na podstawie ośmiu zarzutów. Czwartkowy akt oskarżenia, złożony z 12 osób, dodał cztery nowe zarzuty, spisek w celu prowadzenia nielicencjonowanej działalności związanej z praniem brudnych pieniędzy, oszustwa bankowe, oszustwa związane z papierami wartościowymi i fałszerstwa w związku z zamiarem lub sprzedażą instrumentu pochodnego.

Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried i inni nadużywali kont klientów w FTX, aby usprawnić działalność biznesową siostrzanego funduszu hedgingowego Alameda Research, wzbogacić się, dokonywać inwestycji typu venture i kupować wpływy u polityków amerykańskich. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried zebrał od inwestorów co najmniej 1,8 miliarda dolarów.

„Oskarżony, dobrze znający FTX – który na początku 2022 roku twierdził, że obsługiwał codzienne transakcje na swoich platformach o wartości około 15 miliardów dolarów – nie koncentrował się na ochronie inwestorów ani klientów, ani też Bankman-Fried nie był legalnym biznesem” – stwierdza akt oskarżenia.

Bankman-Fried, który Wyemitowano obligacje o wartości 250 mln USD i przebywający w areszcie domowym w domu swoich rodziców w Palo Alto w Kalifornii, nie przyznał się do zarzutów ogłoszonych w grudniu. W tym czasie został oskarżony o spisek, oszustwo bankowe i spisek mający na celu naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących finansowania kampanii poprzez nielegalne darowizny polityczne.

Bankman-Fried zostanie przesłuchany w sprawie nowych zarzutów w przyszłości. Teraz grozi mu maksymalny wyrok 155 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego wszystkich zarzutów. Dwóch jego najlepszych poruczników, Gary Wang i Carolyn Ellison, przyznało się do wielu zarzutów i współpracuje ze śledczymi.

READ  Chris Rock zajmuje się „wybraną wściekłością” w specjalnym programie Netflix na żywo z ceremonii rozdania Oscarów

39-stronicowy akt oskarżenia zawiera bardziej szczegółowe informacje na temat rzekomego oszustwa niż 14-stronicowy akt oskarżenia, który został otwarty w grudniu, kiedy Bankman-Fried została aresztowana na Bahamach, gdzie mieszkała.

Wśród nowych szczegółów jest reakcja osób z FTX po tym, jak agencja informacyjna zindeksowała bilans Alamedy, wskazując, że miliardy dolarów aktywów są gromadzone w cyfrowym tokenie FTX, FTT.

Bankman-Fried i Ellison, na jej polecenie, umieścili na Twitterze fałszywe oświadczenia, aby zapobiec upadkowi FTT i wycofaniu się klientów z FTX.

Te wysiłki nie powiodły się i FTX stanął w obliczu runu na bank. Gdy klienci wycofują pieniądze ze swoich kont FTX, Ellison napisał do Bankmana-Frieda: „Od dawna obawiałem się tego dnia, a teraz to się dzieje naprawdę i wspaniale jest mieć to za sobą. Tak czy inaczej”.

„Chcę poznać pieprzoną prawdę”

8 listopada, trzy dni przed ogłoszeniem upadłości przez FTX, główny radca prawny powiedział w wiadomości przesłanej do Signal, platformy do szyfrowania wiadomości, Bankman-Fried i innych współpracowników: „Muszę poznać pieprzoną prawdę o amerykańskiej firmie FTX Teraz.” Prokuratorzy twierdzą, że tego dnia FTX przestało przyjmować wypłaty od klientów. Pomimo zawieszenia, jak twierdzą prokuratorzy, Bankman-Fried pozwoliła na wypłaty milionów dolarów od klientów na Bahamach, gdzie mieszkała.

Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried próbowała zatuszować swoją działalność, gdy FTX się rozwikłała, komunikując się ze swoimi pracownikami za pomocą sygnału. Poradził pracownikom, aby korzystali z Signala i ustawili go tak, aby automatycznie usuwał wiadomości po określonym czasie.

Główny radca prawny FTX opublikował na firmowym kanale Slack, że FTX powinien zostać zamknięty, ostrzegając pracowników, aby chronili dokumentację. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried usunął tę wiadomość Slacka od radcy prawnego, nadal korzystał z sygnału i usunął niektóre tweety.

W czasach schyłku firmy Bankman-Fried omawiał możliwe prawne wyjaśnienie wykorzystania funduszy klientów z wewnętrznym prawnikiem. Rozważali twierdzenia Alamedy, że zaciągała pożyczki od klientów, którzy wybrali program pożyczek peer-to-peer FTX. Według aktu oskarżenia pomysł został odrzucony, ponieważ pożyczka Alamedy przekroczyła kwotę przekazaną w ramach programu. Prokuratorzy twierdzą, że Bankman-Fried później publicznie zaakceptował to wyjaśnienie, mimo że prywatnie przyznał, że fakty go nie potwierdzają.

READ  Harmonogram Packers NFL 2023: daty, godziny, telewizja Jordan Love Era rozpoczyna się w Green Bay

Darowizny polityczne

Karta ładowania rzuca więcej światła Darowizny polityczne Utworzony w imieniu pracowników FTX.

Według prokuratorów Banker-Fried przekazał ponad 300 nielegalnych datków na cele polityczne. Darowizny zostały przekazane na nazwiska dwóch pracowników FTX określonych w arkuszu opłat jako CC-1 i CC-2. Osoby były wykorzystywane do „zasłaniania” Bankmana-Frieda, wyglądając na zbyt lewicowych lub sprzymierzających się z Republikanami i ukrywając, że darowizny pochodziły od Alameda i FTX, jak twierdzi akt oskarżenia. Pozwoliło to Bankman-Fried uniknąć limitów wpłat na osobiste darowizny, które już przekazała kandydatom.

Zgodnie z aktem oskarżenia SBF chciał, aby republikańskie datki były „ciemne”, więc te darowizny zostały przekazane przez dyrektora FTX zidentyfikowanego w akcie oskarżenia jako CC-2, który publicznie sprzymierzył się z konserwatystami.

Według aktu oskarżenia CC-1 została wybrana na twarz lewicowych darowizn. Bankman-Fried spiskował, aby przekazać „co najmniej milion dolarów” na super PAC wspierającą kandydata kandydującego do Kongresu Stanów Zjednoczonych i wydającego się być powiązanym z kwestiami pro-LGBTQ, stwierdza akt oskarżenia.

Konsultant polityczny pracujący w Bankman-Fried poprosił CC-1 o wniesienie wkładu, mówiąc mu: „Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ jesteś centrolewicową twarzą naszych wydatków, oznacza to, że poświęcasz dużo uwagi celom transakcyjnym. „

CC-1 wyraził dyskomfort, jak twierdzi akt oskarżenia, ale przyznał, że „w FTX nie było nikogo godnego zaufania”. [who was] Bi / homoseksualista”, jednocześnie wnosząc swój wkład, mówi nowy akt oskarżenia.

Przy innej okazji, na krótko przed wyborami śródokresowymi w 2022 r., pracownikowi FTX polecono przelać 107 000 USD z konta Bankman-Fried do Komitetu Demokratycznego Stanu Nowy Jork, ale poproszono go o zaktualizowanie go, aby powiedział, że pochodzi z CC-1.

Władza wykonawcza ostatecznie stała się jednym z największych darczyńców Demokratów w wyborach śródokresowych w 2022 r., promując program Bankmana-Frieda darowiznami, których władza wykonawcza sama by nie przekazała, wynika z akt.

READ  Biden anulował także ponad 277 000 pożyczek studenckich i kolejne 7,4 miliarda dolarów

Aby ukryć darowizny, akt oskarżenia twierdzi, że pieniądze były przelewane z Almeidy na konta pracowników FTX, a następnie kierowane na darowizny polityczne.

W listopadzie 2022 r. CC-1 wyraził zaniepokojenie w wiadomościach na czacie skierowanych do SBF na temat „darowizn / osobistych / itp.” 80 m w jego imieniu z powodu wycofania się klienta FTX. Obaj dyskutowali o planach zatuszowania przelewów bankowych, ale ostatecznie nie dokonali transakcji w celu dalszego ukrycia planu finansowania kampanii, mówi akt oskarżenia.

FTX ogłosił upadłość 11 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *