Porwanie szkolne w Nigerii: 300 dzieci uwolnionych po dwóch tygodniach więzienia

ABUJA, Nigeria (AP) – prawie 300 Porwanie nigeryjskich dzieci w wieku szkolnym władze poinformowały w niedzielę, dwa tygodnie po tym, jak dzieci zostały zabrane ze szkoły w północno-zachodnim stanie Kaduna i zabrane do lasu.

Co najmniej 1400 uczniów Od czasu uprowadzenia przez bojowników Boko Haram w stanie Borno w 2014 r. setek uczennic w nigeryjskich szkołach dochodzi do porwań. Wieś Chibok w 2014 roku. W ostatnich latach porwania koncentrowały się w północno-zachodnich i środkowych regionach kraju, gdzie dziesiątki grup zbrojnych często atakują mieszkańców wiosek i podróżników w celu uzyskania okupu.

Gubernator stanu Kaduna Uba Sani nie ujawnił szczegółów uwolnienia 287 uczniów, w tym co najmniej 100 w wieku 12 lat lub młodszych, uprowadzonych 7 marca ze szkoły w odległym mieście Kuriga. W oświadczeniu prezydent Nigerii Bola podziękował Tinubu „szczególnie za zapewnienie bezpiecznego uwolnienia porwanych dzieci w wieku szkolnym”.

Tinubu obiecał uratować dzieci „nie płacąc ani grosza” w ramach okupu. Jednak za porwania, często organizowane przez rodziny, powszechnie płaci się okupy, a władze Nigerii rzadko potwierdzają te płatności.

Żadna grupa nie przyznała się do porwań w Kadunie, za które obwiniają miejscową ludność Bandyci Rozdarta konfliktem północna część regionu znana jest z masowych morderstw i porwań dla okupu, a wielu z nich to byli pasterze w konflikcie ze społecznościami osadniczymi.

Co najmniej dwie osoby posiadające rozległą wiedzę na temat kryzysu bezpieczeństwa w północno-zachodniej Nigerii powiedziały Associated Press. Znana jest tożsamość porywaczy.

Murtala Ahmed Rufai, profesor studiów nad pokojem i konfliktami na Uniwersytecie Usmanu Danfodio, oraz szejk Ahmad Gumi, duchowny, który negocjował z bandytami, powiedzieli, że ukrywali się w rozległych i niekontrolowanych lasach regionu.

W przypadku masowych porwań w Nigerii aresztowania są rzadkie, ponieważ ofiary są zwykle uwalniane po zapłaceniu okupu przez zdesperowane rodziny lub w wyniku umów z rządem i urzędnikami bezpieczeństwa.

READ  PacWest Bank rozważa „wszystkie opcje”, ponieważ akcje spadają o ponad 50%

Gubernator Kaduny podziękował nigeryjskim siłom bezpieczeństwa i władzom za uwolnienie studentów. „Spędziłem bezsenne noce z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Malem. Nuhu Ribadu… dopracowanie strategii i koordynacja działań agencji bezpieczeństwa, co ostatecznie doprowadziło do pomyślnego wyniku” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *