Gdy Iran atakuje Izrael, Biden staje w obliczu kryzysu na Bliskim Wschodzie, którego chciał uniknąć.

Adam Schultz / Biały Dom

Prezydent Joe Biden spotyka się z członkami Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sali sytuacyjnej Białego Domu w sobotę 13 kwietnia 2024 r. w sprawie ataków rakietowych na Izrael z Iranu. Niektóre części tego ręcznego zdjęcia są zamazane przez źródło.CNN

W imieniu prezydenta Joe Bidena: a Izrael został zaatakowany z ziemi irańskiej Sprowadza się to do scenariusza, którego starał się uniknąć od początku obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Represje zwiększają ryzyko szerszego konfliktu regionalnego, który może pochodzić bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

Postawili Bidena – ponownie – w bezbronnej sytuacji, polegającej na zapewnieniu zdecydowanego wsparcia dla Izraela, próbując jednocześnie zapobiec nowemu zaostrzeniu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Nie wiem, co będzie dalej. Po atakach Iranu urzędnicy amerykańscy przyznali, że wkraczają na niezidentyfikowane terytorium. Istotnym znakiem zapytania jest to, w jaki sposób pełnomocnicy mogliby przyłączyć się do irańskich wysiłków wymierzonych w Izrael, dodając nową warstwę nieprzewidywalności. Ponieważ plany Izraela dotyczące reakcji są wciąż opracowywane, oczekuje się, że urzędnicy administracji Bidena będą w dalszym ciągu doradzać swoim izraelskim odpowiednikom – mając na uwadze chęć powstrzymania epidemii.

Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w sobotni wieczór Biden powiedział Netanjahu, aby uznał sobotę za zwycięstwo, ponieważ Stany Zjednoczone oceniły ataki Iranu jako w dużej mierze nieudane i wykazały doskonałe zdolności militarne Izraela. Wszelkie ofensywne działania wobec Iranu będą odwetem, powiedział CNN wyższy rangą urzędnik administracji.

Jednak w kilka godzin po ataku Iranu stało się jasne, że prezydent stoi przed poważnym wyzwaniem, jakim jest zamknięcie przepaści między Iranem a Izraelem i powstrzymanie wybuchu wojny regionalnej na pełną skalę.

Izrael odpowie na atak Iranu, ale zakres tej odpowiedzi nie został jeszcze ustalony, powiedział w niedzielę izraelski urzędnik Jeremy’emu Diamondowi z CNN.

READ  Śledczy twierdzą, że zbadają nagrania głosowe i dane ze statku macierzystego, który przewoził łódź podwodną Titanic.

Urzędnik powiedział, że Izrael nie podjął jeszcze decyzji, czy spróbować „rozbić całą żywność”, czy też zrobić coś bardziej wyważonego.

Minister obrony Izraela Yoav Gallant ostrzegł przed konfliktem z Iranem „Jeszcze nie zrobione.” Oczekuje się, że możliwości reakcji kraju zostaną szczegółowo omówione podczas niedzielnego spotkania izraelskiego gabinetu wojennego.

Hossein Salami, dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, ostrzegł, że Teheran zareaguje bezpośrednio, jeśli Izrael zemści się, twierdząc, że stworzono „nowe równanie”.

Biden działa także w ramach napiętego państwa Rok wyborczy, kładąc większy nacisk na jego nadchodzące wyniki. Eksplozja Wojna Izrael-Hamas To zraniło Bidena w kraju 7 października, osłabiając jego poparcie w kluczowych okręgach wyborczych, ponieważ odmówił wezwania do trwałego zawieszenia broni w Gazie.

Jednym z powodów, dla których Biden w sobotnie popołudnie wrócił do Białego Domu ze swojego domu na plaży w Delaware, był bezpośredni charakter ataku – powiedział urzędnik dysponujący pomieszczeniem sytuacyjnym specjalnie wyposażonym do monitorowania wydarzeń w czasie rzeczywistym.

Urzędnicy administracji uznali sobotnie ataki Iranu na Izrael za nieproporcjonalne w stosunku do izraelskich ataków w Damaszku, co skłoniło do odwetu, powiedział CNN urzędnik amerykański.

Ta uwaga była kluczowym czynnikiem podczas całodziennych dyskusji w Białym Domu na temat kolejnych kroków, ponieważ Biden jest zdeterminowany, aby zapobiec wybuchowi konfliktu regionalnego na pełną skalę.

Uznaje się również, że to, co Izrael zrobi w odpowiedzi, zależy od pełnej oceny szkód, w tym potencjalnych ofiar, zatem rady administracji Bidena dla Izraela zależą od konkretnego obrazu – dodał urzędnik.

Po tym, jak izraelskie ataki w Syrii zginęły najważniejszych irańskich dowódców, urzędnicy amerykańscy obserwowali, jak Iran przygotowuje się do poważnego ataku na Izrael. Ponieważ Stany Zjednoczone ściśle konsultują się z Izraelem, aby dowiedzieć się, jak, kiedy i gdzie dokładnie Iran może zastosować odwet, urzędnicy administracji nie wykluczyli całkowicie, że Iran będzie próbował zaatakować wewnątrz Izraela oraz personel i aktywa USA w regionie.

READ  W żartobliwym momencie przedmeczowym Nikola Jokić podał piłkę Mattowi Isbii

Wyższy urzędnik administracji powiedział, że na kilka dni przed sobotnimi atakami Iranu miała miejsce „gorsza sytuacja”, co wywołało bezpośredni irański atak na Izrael i konflikt między państwami. Bezpośrednie następstwo ataku Hamasu z 7 października było początkiem szerszego konfliktu regionalnego, któremu Stany Zjednoczone starały się zapobiec.

Pomimo utrzymujących się napięć z Netanjahu w związku z wojną w Gazie, Biden i jego najwyżsi przywódcy w ciągu ostatniego tygodnia starali się zmniejszyć światło dzienne między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem, jeśli chodzi o obronę Izraela przed Iranem.

Na kilka godzin przed rozpoczęciem ataku przez Iran sekretarz obrony USA i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego rozmawiali ze swoimi odpowiednikami w Izraelu, aby potwierdzić swoje wsparcie. W zeszłym tygodniu generał Eric Guerrilla, dowódca Centralnego Dowództwa USA, omawiał z urzędnikami nieprzewidziane okoliczności przed spodziewanym atakiem.

Biden dotrzymał swojej piątkowej obietnicy, że „Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w obronę Izraela”, a urzędnicy obrony powiedzieli CNN, że wojsko amerykańskie skutecznie przechwyciło w sobotę kilka irańskich rakiet.

Urzędnicy zaznajomieni ze sprawą twierdzą, że rozmowy na temat przygotowań do irańskiego ataku i koordynacji reakcji w sposób dorozumiany zachęcały rząd Izraela, aby nie dopuścił, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli, jeśli reakcja Iranu miałaby ograniczony charakter.

Stany Zjednoczone ostrzegły Iran publicznie i prywatnie przed dalszą eskalacją kryzysu i wywarły presję na sojuszników europejskich i arabskich, aby wykorzystali własne siły do ​​przekazania podobnych wiadomości Teheranowi.

Gdy plany Iranu dotyczące ataku na Izrael stały się jasne, urzędnicy amerykańscy ocenili, że Teheran nie dążył do bezpośredniej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi. Przed sobotnim atakiem dronów przeprowadzonym przez Iran urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że nie spodziewają się celów z udziałem sił amerykańskich w regionie.

Było to odejście od konfliktu, kiedy proirańskie bojówki wielokrotnie atakowały wojska amerykańskie na Bliskim Wschodzie, w tym w ataku, w wyniku którego zginęło trzech Amerykanów stacjonujących w Jordanii. Po odwecie Stanów Zjednoczonych liczba ataków irańskich pełnomocników zmniejszyła się.

READ  Bob Huggins z WVU zrezygnował z funkcji głównego trenera koszykówki po aresztowaniu pod wpływem alkoholu

Jednak napięcie między Iranem a Izraelem nie opadło. Brak bezpośrednich linii komunikacyjnych między obydwoma krajami zwiększa ryzyko błędnych obliczeń.

Oren Liebermann z CNN wniósł swój wkład w reportaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *