Po rzadkim trzęsieniu o sile 4,8 w skali Richtera, trzęsienia na północnym wschodzie wstrząsają


Nowy Jork
CNN

Według US Geological Survey, w piątek rano trzęsienie ziemi o sile 4,8 w skali Richtera nawiedziło budynki na północnym wschodzie kraju, a wstrząsy były odczuwalne od Waszyngtonu przez Nowy Jork po Maine.

Według USGS było to trzecie co do wielkości trzęsienie ziemi w regionie w ciągu ostatnich pięciu dekad i najsilniejsze w New Jersey od ponad 240 lat. To rzadkie trzęsienie było odczuwalne przez miliony ludzi setki kilometrów dalej, zakłócając pracę i życie szkolne oraz szarpiąc nerwy na krótko przed powrotem wczesnowiosennego dnia do normy.

W regionie nieprzyzwyczajonym do trzęsień ziemi zdumieni mieszkańcy dużych połaci północnego wschodu opisali coś, co początkowo myśleli, że to przejeżdżający ciągnik z przyczepą lub pociąg towarowy. Służby stwierdziły niewielkie lub żadne szkody, a przy minimalnych zakłóceniach w podróży ludzie szybko wrócili do codziennego życia.

Gene Evola, który opisał trzęsienie się w całym swoim domu przy Franklin Square na Long Island, powiedział: „Na początku myślałem, że pobliską drogą jedzie duża ciężarówka lub że w moim domu trzęsie się palnik olejowy.

Wybiegła, gdy trzęsienie ziemi nasiliło się. Na przedmieściach, około 20 mil na wschód od Nowego Jorku, poczuła trzęsienie ziemi i widziała sąsiadów, którzy opisywali ten sam hałas.

Departament policji Nowego Jorku nie zgłosił żadnych uszkodzeń ani obrażeń.

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams powiedział na konferencji prasowej w piątek, że „nowojorczycy powinni normalnie funkcjonować”.

Od trzęsienia wystąpiło co najmniej 18 wstrząsów wtórnych, w tym o sile 4,0 w skali Richtera na południowy zachód od Gladstone, 20 minut od epicentrum, o godzinie 17:59, podał USGS w piątkowy wieczór. Prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów wtórnych o sile 3 i większej w następnym tygodniu wynosi 74%, a prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów wtórnych o sile 5 i większej wynosi 1%. USGS Oceny w prognozie wstrząsu wtórnego.

Brittany Newman/AP

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams nalegał, aby nowojorczycy „zajmowali się normalnym dniem”.

USGS twierdzi, że początkowe wstrząsy miały miejsce o godzinie 10:23. Straż pożarna Nowego Jorku podała, że ​​straż otrzymała zgłoszenia o trzęsieniach budynków o godzinie 10:30.

„Odpowiadamy na wezwania i oceniamy stabilność strukturalną” – stwierdził departament w oświadczeniu. „W tej chwili nie ma żadnych poważnych incydentów”.

W niektórych częściach Nowego Jorku zaskoczeni mieszkańcy wybiegli z mieszkań i domów szeregowych na chodniki przed swoimi budynkami w ciągu kilku minut od ustania wstrząsów.

READ  Doradca Trumpa Steve Bannon powinien iść do więzienia

„Wszystko zaczęło się trząść” – powiedział David Rodriguez, mieszkający w Hoboken w stanie New Jersey. „Myślałem, że na zewnątrz to duża ciężarówka, dopóki wszystko nie zaczęło się trząść. Ale wydawało się, że coś się porusza z boku na bok.

Relacja X o Empire State Building: „Wszystko w porządku”.

Długo po ustąpieniu trzęsienia mieszkańców ponownie zaskoczyły głośne powiadomienia alarmowe wyświetlane na ich telefonach komórkowych. Kolejne ostrzeżenie nadeszło o godzinie 11:46 i ostrzegało przed możliwymi wstrząsami wtórnymi. Urzędnik miejskiego zarządzania kryzysowego, który odniósł się do opóźnienia, nazwał trzęsienie „zdarzeniem, którego nie można było zgłosić” i powiedział, że urzędnicy muszą potwierdzić otrzymane informacje.

„Nowojorczycy nie są przyzwyczajeni do trzęsień ziemi w naszym stanie” – powiedziała reporterom gubernator Nowego Jorku Cathy Hochul. „Wszyscy powinni w dalszym ciągu traktować to bardzo poważnie”.

Komisarz Departamentu Budynków Nowego Jorku James Oddo zwrócił się do specjalistów z branży budowlanej o „współpracę” w celu usunięcia zniszczeń w 1,1 miliona budynków w mieście.

W hrabstwie Hunterdon w stanie New Jersey, gdzie znajduje się Lebanon Township, władze hrabstwa poinformowały, że w okolicy trzęsienia nie było osób rannych ani nie przeprowadzono ewakuacji.

Rada Komisarzy Okręgu stwierdziła, że ​​trwa ocena szkód i urzędnicy zaczynają otrzymywać raporty o problemach konstrukcyjnych w budynkach.

Według dyrektora ds. bezpieczeństwa publicznego miasta ewakuowano trzy sąsiednie domy w Newark w stanie New Jersey po tym, jak mieszkańcy zgłosili uszkodzenia strukturalne.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń, ale strażacy otrzymali zgłoszenia dotyczące uszkodzeń konstrukcji trzech budynków położonych około 30 mil od epicentrum, powiedział Fritz Frege, dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego w Newark.

Powiedział, że wysiedlono dziesięć rodzin – 25 dorosłych i troje dzieci.

Wszystkie budynki miasta Newark zostały zamknięte. Frege powiedział, że badają budynki pod kątem uszkodzeń i przerw w dostawie prądu.

Według Biura Zarządzania Kryzysowego Montclair Township, w hrabstwie Essex w stanie New Jersey trzęsienie ziemi spowodowało awarię wodociągu.

W Pensylwanii Departament Policji w Filadelfii otrzymał ponad 200 telefonów „w ciągu 20 minut” po trzęsieniu ziemi, komisarz Kevin J. – powiedział Betel. Połączenia przeciążały system.

„Udało nam się odzyskać naszą bazę telefoniczną w ciągu 30 minut” – powiedział Bethel.

Według USGS ponad 23 miliony ludzi odczuło „łagodne drżenie”, które odczuwa większość ludzi i które może powodować zauważalne wibracje samochodów i wrażenie, jakby ciężarówka uderzała w budynek.

READ  Wzrost raka okrężnicy u nastolatków może być spowodowany przez grzyby

Około 9 000 osób odczuło „silne drżenie”. To, co USGS określiło jako „postrzegane przez wszystkich” i może przenosić ciężkie meble i powodować drobne uszkodzenia. Występuje bardzo blisko trzęsienia ziemi w pobliżu Libanu w stanie New Jersey. Prawie 300 000 ludzi odczuło „umiarkowane drżenie”, na tyle silne, że wybiło szyby lub spadły naczynia.

Spencer Platt/Getty Images

Ludzie spacerują po dolnym Manhattanie po piątkowym trzęsieniu ziemi o sile 4,8 w skali Richtera.

Reid Whitmont, który mieszka w Park Slope na Brooklynie, siedział na łóżku w swoim starym apartamentowcu, gdy wszystko zaczęło się trząść. Wtedy zapukał kot.

„Trwało to około minuty, po czym wystawiłem głowę przez okno, a wszyscy sąsiedzi krzyczeli i pytali się nawzajem, czy to czują. Dobra jakość w Nowym Jorku.

Christina Fiore siedziała przy biurku w swoim mieszkaniu w Jersey City w stanie New Jersey, kiedy jej budynek zatrząsł się przez kilka sekund.

Na nagraniu z wnętrza domu przedmioty grzechotały jak biegający kot. „W porządku. To trzęsienie ziemi!: Słychać, jak Fiore mówi. Początkowo Fiore myślał, że doszło do eksplozji w pobliskim zakładzie recyklingu metali, ale drżenie nasiliło się. „Powiedziałem głośno: «To trzęsienie ziemi», ponieważ mój 5-latek był zaniepokojony tym, co się dzieje. Widziałem to. Moje koty były naprawdę wściekłe. Przez godzinę po trzęsieniu ziemi byli przerażeni i zdezorientowani.

Film udostępniony w mediach społecznościowych pokazuje, jak zdezorientowani klienci wybiegają ze sklepu Boonton Coffee Co w Boonton w stanie New Jersey, gdy budynek zaczyna się trząść. Niektórych słychać także piski. Inni nadal składali zamówienia u baristy.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Jest mało prawdopodobne, aby migotanie światła spowodowało uszkodzenie, Wstępne wskazania danych Z USG. Wstępne raporty wskazywały na trzęsienie o sile 4,8 w skali Richtera, ale zostało ono obniżone do 4,7, a następnie do 4,8. Może się to ponownie zmienić po sprawdzeniu dodatkowych danych.

Według USGS trzęsienie ziemi miało miejsce na północny wschód od Libanu w stanie New Jersey, około 50 mil na zachód od Nowego Jorku.

Łagodne trzęsienie ziemi było płytkie, około 5 km pod powierzchnią, przez co mieszkańcy dotkniętych obszarów łatwo odczuwali wstrząsy. Wstępne raporty sugerowały, że wstrząsy były powszechnie odczuwalne w Nowym Jorku, Filadelfii i Waszyngtonie.

READ  Kongresmenka Sheila Jackson Lee ogłosiła, że ​​zdiagnozowano u niej raka trzustki

Wpłynęło to na niektóre usługi lotnicze i kolejowe

USGS stwierdziło, że na wielkość trzęsień ziemi wpływa kilka czynników, w tym położenie geograficzne regionu.

To było trzęsienie ziemi Poważny wniosek USGS Płytkie trzęsienie ziemi uwzględnia: głębokość od 0 do 70 km. Energia uwalniana podczas trzęsienia ziemi jest osłabiana przez odległość, więc płytkie trzęsienie ziemi o tej samej sile co głębokie spowoduje bardziej intensywne wstrząsy na powierzchni.

Skały tworzące skorupę ziemską i skorupę we wschodnich Stanach Zjednoczonych są znacznie starsze, gęstsze i twardsze niż te na zachodzie – zagęszczone przez czas, Według USG. To sprawia, że ​​są one bardziej wydajnymi kanałami dla energii sejsmicznej uwalnianej podczas trzęsienia ziemi, umożliwiając jej przemieszczanie się na większe odległości w silniejszej formie.

USGS twierdzi, że budynki na północnym wschodzie są starsze i mogły nie zostać zaprojektowane zgodnie z najnowszymi przepisami dotyczącymi trzęsień ziemi. Jest to szczególnie istotne w przypadku wąskich budynków, takich jak domy. Trzęsienia ziemi na wschodzie i na zachodzie zwykle następują szybciej niż na zachodzie, narażając mniejsze budynki na ryzyko zniszczenia, zauważył USGS.

Kena Betancur/AFP/Getty Images

Pierwsi ratownicy przybywają, aby sprawdzić domy w Libanie w stanie New Jersey, w epicentrum trzęsienia ziemi o sile 4,8 w skali Richtera.

Trzęsienie wpłynęło na część transportu lotniczego i kolejowego na północnym wschodzie.

Według Federalnej Administracji Lotniczej początkowo obsługiwane były loty na lotniska Kennedy, Filadelfia, Baltimore i Newark w Nowym Jorku.

Trwa ewakuacja wieży kontroli ruchu lotniczego na lotnisku Newark Liberty – poinformował kontroler w transmisji radiowej po trzęsieniu, co oznacza, że ​​loty zostały uziemione na czas przeniesienia kontrolerów.

„Nikt się teraz nigdzie nie wybiera” – oznajmił kontroler przez radio.

Pasy startowe były badane pod kątem uszkodzeń.

W południe FAA ogłosiła, że ​​w Newark obowiązuje przerwa naziemna, a kontrolerzy przenieśli się z powrotem do wieży.

Amtrak powiedział, że po trzęsieniu pociągi zostały spowolnione, aby można było przeprowadzić kontrolę torów.

„Na godzinę 15:30 czasu wschodniego wszystkie inspekcje zostały zakończone, a usługi zostały przywrócone do normalnej prędkości. Należy spodziewać się pozostałych opóźnień” – Amtrak Opublikowany w X.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *